Свет

Демонстрантите ја нападнаа амбасадата на Бахреин во Багдад, запалени израелско-американски знамиња

 

 

Според ирачките безбедносни претставници, амбасадата на Бахреин во Багдад во четвртокот беше нападната од демонстранти кои не го одобруваат бахреинското домаќинство на мировната конференција предводена од САД, со цел да се обезбеди крај на израелско-палестинскиот конфликт.

Сликите на социјалните медиуми покажуваат дека демонстрантите во и околу дипломатскиот комплекс на земјите од заливот , носеле палестински знамиња и ги запалиле американските и израелските знамиња. Тие, наводно, биле особено лути на интервјуто на министерот за надворешни работи на Бахреин дадено за израелска телевизиска станица за текот на конференцијата.

Извештаите на локалните медиуми покажуваат дека ирачките безбедносни сили уапсиле околу 45 демонстранти додека се обидувале да ги прекинат демонстрациите. Според весникот “Ал-Арабија”, пет лица за безбедност биле повредени во текот на инцидентот. Се вели дека ирачкиот министер за надворешни работи, Мохамед Али Хаким, пристигнал на местото на протестот.

Цитирајќи изјава, Ројтерс објави дека Бахреин го отповикал својот амбасадор во Ирак на консултации како резултат на демонстрациите во четвртокот. “Министерството за надворешни работи на Кралството Бахреин го осуди нападот врз Амбасадата на Кралството Бахреин во Република Ирак од страна на демонстрантите (кои) доведоа до саботажа во зградата на амбасадата”, се додава во соопштението.

Тридневната конференција “Мир кон просперитет”, на која  домаќин беше зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и советник Џаред Кушнер во Манама, имаше за цел да го обезбеди она што Трамп го нарекува “зделка на векот”,  решение за огромниот регионален конфликти во центарот на Израел и Палестина. Договорот вклучува и 50 милијарди долари во економска помош во текот на следната деценија, вклучително и екстензивно инвестирање во инфраструктурата. Меѓутоа, додека договорот беше поздравен од израелските политичари, широкораспространетиот бојкот меѓу арапските народи, вклучувајќи ги и Палестинците, им даде глас на оние што се спротивставија на она што еден поранешен палестински дипломат го нарече “многу неискрен договор”.

“Причината зошто Израел, израелската влада и, за жал, многу американски администрации продолжуваат да ги туркаат таканаречените” мировни процеси “кои во позадина се исклучиво само економски проекти и нема вистински политички резолуции,  она што е потребно е политичко решение кое бара политички компромис “, рече Нисар Фарсак, поранешен член на палестинскиот преговарачки тим во понеделникот.

Суштината на ова прашање беше изразена  во Њујорк тајмс, објавена на 24 јуни, а беше напишана од амбасадорот на Израел во Обединетите нации, Дани Данон. Во него, дипломатот рече дека “националното самоубиство на актуелниот политички и културен етос на Палестинците е токму она што е потребно за мир”.

Related posts

Leave a Comment