Свет

Денис Пушилин: Воената операција во Донбас ќе биде забрзана

Denis Pushilin, the leader of the Donetsk People's Republic, speaks to journalists in Mariupol, Ukraine, on May 18. This photo was taken during a trip organized by the Russian Ministry of Defense.

Лидерот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) Денис Пушилин денеска изјави дека воената операција во регионот на Донбас ќе биде забрзана, пренесе агенцијата РИА Новости.

Пушилин рече дека Киев го блокирал снабдувањето со вода во градовите во северните делови на регионот Донбас и повика на воена акција, пренесе Ројтерс.

Related posts

Leave a Comment