Свет

Десет кинески воени авиони навлегоа во зоната за воздушна одбрана на Тајван

Најмалку десет воени авиони на Кинеската Народноослободителна армија влегле во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Тајван. Ова го објави порталот Сина.

Групата се состоеше од четири ловци Ј-16, два ловци Ј-10 и два ловци Ј-11, стратешки бомбардер H-6 и авион за рано предупредување и контрола на воздухот KJ-500.

Се прецизира дека H-6 влегол во тајванската идентификациска зона за воздушна одбрана од југозапад, го заобиколил островот од југ до источниот брег и се вратил на истиот пат. Останатите авиони влегоа во зоната од југозапад, навлегоа длабоко неколку стотици километри и се вратија назад.

Како одговор, Тајван ги крена своите пресретнувачки летала. Кинеските воени авиони беа надгледувани од системи за противвоздушна одбрана.

Претходно, Радио Слободна Азија, финансирано од Америка, објави дека Пекинг планира „невоена“ специјална операција во Тајван . Ова беше резултат на збир на декрети потпишани од кинескиот претседател Кси Џинпинг , според кои Народноослободителната војска на Кина има право да одржува такви настани.

 

Related posts

Leave a Comment