Европа

Дејли Експрес: Во Украина бесни поради „големиот подарок“ на Европа за Путин

Дејли Експрес: Бесни во Украина поради „големиот подарок“ на Европа за Путин

Во Украина збеснаа по одлуката на ЕУ за гасот, кој беше вистински подарок за рускиот претседател Владимир Путин, пишува Ентони Ашкеназ за Дејли експрес.

Претходно, европратениците ја отфрлија нацрт-резолуцијата со која се бара од Европската комисија да се откаже од привременото признавање на гасот и нуклеарната енергија како „чисти извори на енергија“ за периодот до целосната транзиција на ЕУ кон зелена енергија.

 „Украина збесна кога ЕУ му даде огромен подарок на Путин“, се вели во публикацијата .

Претходно, шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави подготовка во Европската унија на план во случај Русија да го прекине гасот .

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!