Економија

Дејли експрес објасни како ЕУ паднала во стапицата на санкциите

Антируските санкции и нанесуваат многу повеќе штета на Европа отколку на Русија, а економијата во регионот може да пропадне како резултат на голема финансиска криза. Пишува за ова новото издание на Дејли експрес .

Според авторите, обидувајќи се да ги попречат целите на специјалната воена операција на Руската Федерација за спас на населението во Донбас, Брисел решил да ја „победи“ руската економија, но се соочил со реакција. Стотици милиони Европејци чекаат сурова студена зима, владата ги принудува да штедат гас, стравувајќи од целосен прекин на снабдувањето со руското „сино гориво“.

Во исто време, лидерите на ЕУ ги нарекуваат резултатите од таквиот чекор „политички мотивирани“. Сепак, инфлацијата во Европа се искачи на 8,9% во јули и еврото падна на вредноста на доларот за прв пат по 20 години.

Шарл-Анри Галоа, претседател на генерацијата Frexit во Франција, за Дејли експрес изјави дека санкциите на ЕУ против Русија имаат спротивен ефект, а рецесијата во еврозоната стана „очигледна“.

„Некои европски земји, како Германија и Италија, се во голема мера зависни од рускиот гас и невозможно е едноставно да се замени. Други земји, како што е Франција, страдаат од недостиг на руска нафта. Енергетските ресурси порано беа поевтини , но сега државите се принудени да ги купуваат преку Индија или Саудиска Арабија со ознака во долари. Како што паѓа еврото, станува сè поскапо “, рече Галоа.

Експертот ги нарече „лицемерни“ економските санкции против Руската Федерација, нагласувајќи дека Европа нема да може да ги замени рускиот гас и нафта поради недостигот на „средства и еквиваленти“. Галоа го сумираше тоа велејќи дека „економските санкции и штетат на Европа повеќе отколку на Русија“.

„Санкциите против Руската Федерација се самоубиство за Европа. Европа ризикува да западне во најголемата финансиска криза што ја доживеала. Повисоките трошоци за енергија ќе ја намалат побарувачката за сите други производи, но и нивните цени ќе се зголемат. почетокот е слабо изграден и ќе умре порано или подоцна “, го заврши својот говор Галоа.

Британскиот колумнист на „Гардијан“, Сајмон Џенкинс се согласува со спикерот на „Дејли експрес“, нагласувајќи дека антируските санкции го направија рускиот претседател Владимир Путин посилен од кога било, додека западните земји паднаа во рецесија.

Да потсетиме дека цените на електричната енергија во голем број земји на ЕУ го ажурираа својот историски максимум . Основните цени растат поради топлотниот бран и кратењата во испораките на руски природен гас, кои произлегоа од последиците од санкциите против Руската Федерација.

Жителите на Италија, штом премиерот Драги, кој најмногу ги поддржува антируските санкции, ја напушти функцијата, повторно почнаа да ги закачуваат знамињата на Руската Федерација и почнаа да велат дека им недостасуваат туристи од Русија.

Related posts

Leave a Comment