Свет

ДИЗНИ ГО ДОПРЕ ДНОТО : СНИМЕНА АНИМИРАНА СЕРИЈА СО ГЛАВЕН ЛИК БИСЕКСУАЛНО ДЕВОЈЧЕ

ДИЗНИ го доби првиот главен лик кој е бисексуалец, благодарение на серијата The Owl House, која е прикажана на каналот Дизни, пишува Дејли Меил .

Авторот на серијата Дана Терас откри на Твитер дека главниот лик на серијата, доминиканско-американска девојка Луз Ноцеда, е дефинитивно бисексуалец.

Во серијата има 14-годишно девојче кое сака да стане вештерка

Куќата на бувот првпат беше прикажана во јануари. Серијата се занимава со 14-годишно девојче, кое ја наоѓа вратата на магичен свет и се обидува да го исполни својот сон да стане вештерка додека престојува таму.

Во првите епизоди, Луз ја привлекуваа мажи, но во неодамна емитуваната епизода на Enchanting Grom Fright , Фрајт Луз започна да го истражува својот однос со друга студентка во училиштето, Амити Блајт. Во таа епизода, Амити вели дека има чувства кон Луз и сака да ја замоли да оди со неа на матурската вечер. Додека се таму, двете девојки танцуваат заедно.

Во своите објавувања на Твитер, Дана Терас потврди дека Луз е бисексуалка и рече дека се борела за „лгбт децата“ да бидат прикажани во нејзината серија. Терас (29) изјави дека ја направила епизодата со матурската да ги надомести сопствените искуства.

„Бев многу отворена во намерата да имам лгбт деца во серијата. Лажам многу лошо, така што ќе ми биде тешко само да ги втурнам во серијата “, рече таа. Таа додаде дека некои од Дизни првично се спротивставиле на идејата, но на крајот ја прифатиле.

„По ѓаволите јас сум бисексуалка и сакам да направам бисексуален карактер. За среќа, мојата упорност се исплатеше и управата на Дизни сега многу ме поддржува “, напиша таа и се заблагодари на својот тим, а особено на Даг Бензимон, актуелниот директор на телевизијата Дизни.

Патем, ЛГБТ ликови се појавуваа претходно во серии на Дизни, но само како придружни или епизодични карактери.

Related posts

Leave a Comment