Свет

ДМИТРИЈ ПЕСКОВ: Нема надеж за нормални односи меѓу Брисел и Москва поради продолжување на санкциите!

ДМИТРИ ПЕСКОВ: Нема надеж за нормални односи меѓу Брисел и Москва поради продолжување на санкциите!

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денес изјави дека одлуката на ЕУ да ги продолжи санкциите против Русија не дава надеж за нормални односи меѓу Брисел и Москва.

Песков рече дека поради донесената одлука, Русија ќе мора да работи во тешки околности некое време, пишува Тасс.

ЕУ ги продолжи економските санкции против Русија за шест месеци.

Брисел воведе санкции за Русија во 2014 година поради настаните во Украина, а ограничувачките мерки на ЕУ беа проширени и проширени неколку пати, што доведе до тоа Русија да воведе забрана за увоз на храна од ЕУ.

Related posts

Leave a Comment