Свет

Дневен извештај од фронтот: Режимот на Киев загуби над 300 луѓе, Уништен украински магацин со 45 илјади тони муниција

Руските трупи продолжуваат со нападите врз единиците на вооружените сили на Украина и воените објекти на територијата на Украина. Така, во областа на населбата Вознесенск во регионот Николаев, беше уништен магацин, во кој се складирани повеќе од 45 илјади тони муниција .

Како што изјави на брифингот официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација, генерал-полковник Игор Конашенков, единиците на 63-та механизирана и 46-та воздушна бригада на вооружените сили на Украина биле погодени од високопрецизни ракетни напади на Руските воздушни сили во насока Николаев-Кривој Рог.

„Само во последните 24 часа, во оваа оперативна насока, за време на воените дејствија, режимот на Киев загуби над 300 луѓе, јави- РТ,  убиени и ранети 1.000 украински војници“, рече Конашенков.

Според него, во правецот Харков, во близина на градовите Купјанск и Изјум, биле извршени напади врз позициите на националистичката формација Кракен, 113-та Теродефанзивна бригада и 93-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина. Непријателските загуби изнесуваат 250 луѓе и повеќе од 20 парчиња опрема.

Во регионот Черкаси, ликвидирана е точката на привремено распоредување на единица на моторизирана пешадиска бригада на оперативната резерва на Вооружените сили на Украина – уништени се повеќе од 30 националисти и над десет парчиња опрема. Во текот на денот, во различни региони беа погодени четири командни пунктови на вооружените сили на Украина, 36 артилериски единици, како и жива сила и воена опрема во 125 области. Уништени се три магацини со ракетно-артилериско оружје и муниција во подрачјата на Населбите Новомихајловка, Калиновское и Полтавка, како и станица за електронско војување во регионот Запорожје. Министерството за одбрана додаде дека во Краматорск биле погодени работилници за поправка и реставрација на повеќе ракетни системи за лансирање.

Покрај тоа, системите за противвоздушна одбрана соборија пет беспилотни летала и уништија осум гранати HIMARS и Alder MLRS во воздухот.

 

 

„Платеници пукаат во луѓе“

 

Според шефот на воено-цивилната администрација на регионот Харков, Виталиј Ганчев, украинските националистички формации и странските платеници извршиле терор во регионот по повлекувањето на руските единици .

„Луѓето кои успеаја да излезат раскажуваат сериозни работи за тоа што се случува во Купјанск и Велики Бурлук: платеници се движат наоколу и пукаат во луѓето и снимаат сето тоа на камера… Како што јас разбирам, тие треба да ги исчистат овие градови и да замислат дека додека имаше руски војници, така се потсмеваа. Труповите лежат на улица “, рече Ганчев на етерот на ТВ каналот „Россија 24“.

За возврат, гувернерот на Белгородската област, Вјачеслав Гладков, рече дека како резултат на гранатирањето на граничниот премин Логачевка од страна на Вооружените сили на Украина, загинал државјанин на Украина роден 1942 година. Уште четири лица се пренесени во болница со умерени повреди, од кои тројца се државјани на Украина. На повредените им е укажана сета неопходна помош.

Наспроти ова, шефот на Чеченија Рамзан Кадиров најави враќање на борците на елитните единици на  републиката во зоната на специјалната операција. Според него, со нив раководи пратеникот на Државната дума Адам Делимханов, херој на Русија.

„По ослободувањето на Мариупол, Северодонецк, Лисичанск, Попасна и другите градови окупирани од украинските фашисти, елитните борци отидоа на одмор обезбеден од Врховниот командант и сега се вратија на линијата на фронтот со обновена енергија“, напиша тој во неговиот Телеграмски канал.

Related posts

Leave a Comment