Свет

ДНР: Заробените западни платеници може да бидат егзекутирани

Тројца западни државјани – Швеѓанец, Хрват и Британец – би можеле да бидат осудени на смрт доколку бидат прогласени за виновни за злосторствата за кои се товарат, предупреди судот во Народна Република Доњецк. 

Во понеделникот руските медиуми објавија дека судијата ги информирал тројцата мажи за казната со која би можеле да се соочат за време на сослушувањето во Доњецк. „Судот е должен да разјасни дека обвиненијата против [Матиас] Густавсон, [Вјекослав] Пребег и [Џон] Хардинг бараат смртна казна“, рече судијата. 

Обвиненијата вклучуваат „поминување обука за насилно преземање на власта“,  „насилно преземање на власта“, како и „учество на платеници во вооружен конфликт или воена акција“. Другите двајца странски борци, Британците Ендрју Хил и Дилан Хили, наводно би можеле да се соочат со осум години зад решетки.

Според ТАСС, сите петмина се изјасниле за невини, а Хардинг одбил да сведочи. Густавсон инсистираше на тоа дека не учествувал во борбите. Некои од мажите беа заробени во градот Мариупол, вклучително и во фабриката за челик Азовстал.

Следното рочиште за нивниот случај се очекува на почетокот на октомври.

Во јуни, судот во Доњецк осуди на смрт тројца странски мажи кои служеле во украинските вооружени сили и се бореле за Киев во ДНР. Британските државјани Ејден Аслин и Шон Пинер, како и Мароканецот Саадун Ибрахим, беа прогласени за виновни за дејствување како платеници и обид за насилно преземање на власта во ДНР. Сите тројца подоцна поднесоа жалби.

Related posts

Leave a Comment