Свет

НАТО ги разбра сериозните опомени од Москва?!!Договорот за ИНФ може да се спаси, потребна е политичка волја за тоа, вели шефот на НАТО

НАТО не бара нова трка во вооружување и не сака нова Студена војна, истакна Јенс Столтенберг

 

Потребна е политичка волја за спасување на Договорот за нуклеарно оружје од среден опсег (Договор за ИНФ), рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервјуто за весникот Велт ам Сонтаг објавено во неделата.

“Останува се помалку време, но сé уште не е доцна, договорот може да се спаси”, рече Столтенберг. “Во 1987 година Москва покажа дека може да ги уништи крстосувачките проектили во рок од неколку недели”, истакна тој.

“Ние не бараме нова трка за вооружување и не сакаме нова Студена војна”, рече шефот на НАТО, истакнувајќи дека сојузот може  да води кредибилна и ефективна политика за заплашување на потенцијален непријател во светот без Договорот за ИНФ, “со голем број руски ракети во Европа”.

 

Според Столтенберг, одговорот на НАТО на суспендирањето на Договорот за ИНФ ќе биде добро пропорционален, координиран и дефанзивен по природа. Овие мерки може да вклучуваат потпишување на нов договор за контрола на оружје или нови воени одговори во сферата на конвенционалното оружје.

Во меѓувреме, НАТО не планира да распореди ново нуклеарно оружје во Европа, истакна Столтенберг. Тој уште еднаш ја обвини Русија за кршење на договорот и ја повика Москва да ги уништи ракетите тип SSC-8 (9M729 според руската класификација).

Шефот на НАТО истакна дека Кина станува се посилна во воени рамки. “[Кинезите] вложуваат се повеќе и повеќе пари во развојот на вооружувањето, вклучувајќи и нуклеарно оружје. Некои земји на НАТО веруваат дека може да биде препорачливо да се вклучи Кина во новиот систем за контрола на оружјето”, рече Столтенберг. Според него, новиот договор може да ги земе предвид ризиците поврзани со воведувањето на вештачката интелигенција, а исто така и заканите кои се појавуваат во сајбер просторот.

Договорот за ИНФ, потпишан од Советскиот Сојуз и САД на 8 декември 1987 година, стапи на сила на 1 јуни 1988 година. Се однесува на распоредени и нераспространети копнени проектили со средно ниво (1.000-5.000 километри) и пократки опсег (500-1000 километри). Вашингтон во многу наврати ја обвини Русија за кршење на договорот, но Москва жестоко ги отфрли сите обвиненија и, за возврат, изрази жалење поради неусогласеноста на Вашингтон.

На 1 февруари американскиот претседател Доналд Трамп и американскиот државен секретар Мајкл Помпео објавија прекин на обврските на Вашингтон од ИНФ почнувајќи од 2 февруари. Вашингтон е решен да се повлече од договорот за шест месеци, освен ако Русија не се врати во “вистинска и потврдена” согласност. САД инсистираат на тоа дека Москва, прво и основно, треба да ја елиминира нејзината 9M729 копнена ракета.

На 2 февруари, рускиот претседател Владимир Путин објави дека Москва исто така го суспендира договорот. Тој ги предаде инструкциите да се воздржи од започнување разговори со Вашингтон за ова прашање и истакна дека САД треба да покажат подготвеност за еднаков и суштински дијалог. Путин потпиша декрет со кој се прекинува согласност на Москва со Договорот на 4 март.

 

Related posts

Leave a Comment