Регион

Додека ,,ЦАЦА” ужива на слобода, Директорот на геронтолошкиот центар во Ниш уапсен поради непочитување на мерките против коронавирусот

U Gerontološkom centru korona virusom zaraženo 140 korisnika, uhapšen direktor

Српската полиција го уапси директорот на Центарот за геронтологија во Ниш, откако 140 од 256 корисници и четворица работници за нега на стари лица беа заразени со коронавирусот, соопшти полицијата.

Директорот се соочува со затворска казна до 12 години за сериозно кривично дело загрозување на здравјето на луѓето.

И покрај пропишаните превентивни мерки и забрани, администрацијата дозволи посети на членовите на семејствата, од кои некои допатувале од странство, а постојат индиции дека се криеле симптоми на болеста кај штитениците, велат лекарите.

Центарот за геронтологија во Ниш, со штитениците и 77 неинфицирани работници, ставене  во целосна изолација.

За потсетување во Македонија за слично дело против здравјето на пациентите се уште не е покренат никаков кривичен акт против поранешната директорка на клиниката за кожни болести во Скопје.

Related posts

Leave a Comment