Свет

ДОНАЛД ТРАМП ГО ОБВИНИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЊУЈОРК ЗА НАСИЛСТВОТО ВО ГРАДОТ

ВАШИНГТОН, ДЦ - 01 јуни: Американскиот претседател Доналд Трамп излегува од Белата куќа за да даде изјава пред печатот за враќање на „законот и редот“ на 1 јуни 2020 година во Вашингтон.  Претходно истиот ден, претседателот Доналд Трамп ги охрабри американските гувернери да бидат поагресивни против насилните…

Њујорк се соочи со казнувања за грабежи и немири, откако полицискиот оддел се бореше да го задржи редот.

„Вчера беше лош ден за браќата Кумо“, напиша Трамп, осврнувајќи се на гувернерот на Њујорк, Ендрју Кумо. „Њујорк беше завземен од ограбувачите, насилниците, радикалната левица и сите други форми на општествени штетници.

Трамп го критикуваше гувернерот Куомо за одбивањето да донесе илјадници војници на Националната гарда за одбрана на градот.

„Гувернерот одби да ја прифати мојата понуда за  Национална гарда. Њујорк беше раскинат на парчиња “, напиша тој.

Трамп исто така се исмевашесо телевизискиот рејтинг на братот на гувернерот Кумо, Крис, на Си-Ен-Ен.

„Исто така, рејтингот на Фредо се намали за 50 проценти“, напиша тој.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!