Свет

Доналд Трамп изјави дека САД сé уште ја разгледуваат можноста за воведување на санкции против Анкара поради купувањето на руски С-400 системи за воздушна одбрана.

 

И покрај првичното непријателство кон купувањето на руски С-400 системи за воздушна одбрана на Анкара, Доналд Трамп ја смири својата реторика, уверувајќи го претседателот Ердоган дека Турција нема да биде изложена на санкции за договорот со Русија. Во исто време, Белата куќа предупреди дека потегот на Анкара го прави своето учество во програмата Ф-35 невозможно.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД сé уште ја разгледуваат можноста за воведување на санкции против Анкара поради купувањето на руски С-400 системи за воздушна одбрана.

Во изјавата за новинарите, Трамп рече дека досега не е донесена одлука за ова прашање.

Претходно, одговарајќи на истото прашање, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон во моментов не ги разгледува санкциите за купувањето на руските ракетни системи на Анкара.

Во средата Соединетите Држави соопштија дека турското стекнување на руски системи за воздушна одбрана С-400 го направија учеството на Анкара во борбената програма на Ф-35 невозможно. Вашингтон подоцна изјави дека работи на отстранување на Турција од програмата Ф-35. Турското Министерство за надворешни работи го нарече потегот унилатерален чекор што би можел да донесе непоправлива штета на билатералните односи.

Москва и Анкара потпишаа договор за заем од 2,5 милијарди американски долари за испорака на С-400 системите во декември 2017 година. Соработката на Турција со Русија за ова прашање беше силно критикувана од САД и НАТО, кои изразија загриженост поради несовместимоста на С-400 со системите за воздушна одбрана на НАТО.

Пентагон во јуни објави дека нема да прифати повеќе турски пилоти за обука на Ф-35, освен ако Анкара не се откаже од договорот со Русија, но одби да ги исполни барањата на САД и рече дека тоа е направено.

Related posts

Leave a Comment