Свет

Доналд Трамп им се закани на Фејсбук, Твитер и другите компании за социјални медиуми

Претседателот Доналд Trumpејмс Трамп посочува на новинар со прашање за време на брифингот за ажурирање на коронавирусот (СОВИД-19) во среда, 25 март 2020 година, во салата за брифирање на печатот Jamesејмс С. Брејди во Белата куќа.  (Официјална фотографија во Белата куќа од Тиа Дуфур)

Претседателот Доналд Трамп ги предупреди компаниите за социјални медиуми да престанат да ги замолчуваат конзервативците на нивните платформи или да се соочат со строга казна.

„Републиканците сметаат дека платформите за социјални медиуми целосно ги замолчуваат гласовите на конзервативците“, напиша тој. „Ние силно ќе ги регулираме, или ќе ги затвориме, пред да можеме да дозволиме да се случи ова“.

Претседателот рече дека и покрај обидите на технолошките компании да го спречат да победи во 2016 година, тој сепак победи, но предупреди дека компаниите повторно ќе се обидат во 2020 година.

„Не можеме да дозволиме да се случи пософистицирана верзија од тоа“, напиша тој.

Трамп ги коментираше компаниите за социјални медиуми откако Твитер во вторникот  брендираше еден од неговите предупредувачки твитови за измамата со гласање преку пошта, со проверка на факти.

„Исто како што не можеме да дозволиме гласањето преку пошта да се вкорени во нашата земја. Би било идеално за сите за мамење, фалсификување и кражба на ливчиња. Кој измамил најмногу, би победил “, напиша Трамп. „Исто како, социјалните медиуми. Исчистете го своето дело, СЕГА !!!! “

 

Related posts

Leave a Comment