Свет

ДОНАЛД ТРАМП ПОВТОРНО ГО КРИТИКУВА ИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС : Крадците ги украдоа изборите, големата машинерија е корумпирана

Актуелниот претседател на САД објави на Твитер јасна порака

На својот профил на Твитер, Доналд Трамп рече дека изборите се украдени, дека големите механизми се корумпирани и дека статистиката е целосно нелогична.

– Ние веруваме дека овие луѓе се крадци. Големите градски машини се корумпирани. Ова се украдени избори. Најдобриот анкетен лист во Велика Британија утрово напиша дека ова се очигледно украдени избори, дека е невозможно да се замисли дека Бајден го престигна Обама во некои од овие земји – напиша Трамп на својот профил на Твитер.

Трамп денес исто така рече дека фазата на пребројување на гласовите на претседателските избори штотуку започнува и тврди дека очевидците на изборите, под заклетва, рекле дека имало кражба на избори.

– Треба да ги прегледаме гласовите. Само сме во фаза на пресметка. Мораме да ги потенцираме сите тие поплаки од анкетите. Гледаме, слушаме бројни изјави на луѓе под заклетва, очевидци, дека имало кражба на изборите. И знаеме дека имаме долга историја на изборни проблеми во Америка – рече Трамп.

Потоа ја коментираше ситуацијата во Пенсилванија – Во Пенсилванија имавте наредба од судија на Врховниот суд да ги издвоите гласачките ливчиња добиени по законскиот рок. Потребна беше интервенција на судијата на Врховниот суд на САД, Самуел Алит – изјави Трамп.

Кога зборуваме за системски проблеми, станува збор за тоа како гласачките ливчиња се автентизираат, бидејќи ако има проблем во системот за проверка на автентичноста на гласачките ливчиња, тогаш тоа сериозно влијае на целосните избори. Исто така, загрижен сум што имавме над 100 милиони ливчиња кои пристигнаа по пошта во градови како Филаделфија и Детроит. Тие два града имаат завидна историја на изборни проблеми, благо речено – напиша Трамп на Твитер.

 

 

Related posts

Leave a Comment