Свет

Европа во шок поради Бајден: „Најавува војна“?

Justin Trudeau is ready to reopen the Canada-U.S. border. The next move is  Joe Biden's | The Star

Лидерите на европските земји, американските сојузници и геополитичките експерти се „збунети“ од изјавите на американскиот претседател Џозеф Бајден

Неговите изјави покажуваат дека воената цел на Вашингтон во украинско-рускиот конфликт е промена на власта во Москва, бидејќи европските сојузници сметаат дека тоа е „спротивно на напорите на Западот да не го оправда засилувањето на руската воена акција во Украина“.

Ова денеска го пишува францускиот весник „Фигаро“, а сите европски медиуми посочуваат на изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц дека клучот е војната во Украина да се сврти кон прекин на огнот и преговори, па затоа е неопходно да се разговара со владините лидери во Киев и во Москва.

Во име на ЕУ, високиот претставник Жозеп Борел се огради и од „воената цел“ на Бајден, нагласувајќи дека „не се стремиме кон промена на режимот, бидејќи руските граѓани се тие што треба да одлучат дали сакаат промена на режимот, дали можат, се разбира.”.

Истакнатиот германски аналитичар, новинар на германското издание на „Фајненшл тајмс“, Волфганг Мунхау, прашува дали изјавата на Бајден значи дека Европејците сега знаат која е нивната стратешка цел за поддршка на Киев во украинската војна.

Мунхау предупредува дека оваа цел би значела рушење на режим со стратешка нуклеарна моќ и го поставува прашањето „дали заканата за Путин може да се толкува како што ќе вѝ падне на ум: како озборување за сенилен претседател или е објава на војна?“.

„Првото нешто што лидерите на Европската унија мора да направат е јасно да се фокусираат и да одлучат меѓу себе што точно ни е целта во оваа војна“, посочува германскиот аналитичар.

„Тоа е изненадувачки сложено прашање со многу можни одговори… дали навистина сакаме промена на (рускиот) режим, дали сакаме Путин официјално да биде поразен“, прашува Мунхау.

И посочува дека „од европска гледна точка ништо добро не може да дојде од напорите на американскиот претседател да го смени режимот во Русија, бидејќи тоа со себе носи можност за нуклеарна војна во Европа“.

Макрон денеска повторно разговараше со рускиот претседател Владимир Путин во обид да најде основа за суштински разговори за ставање крај на војната во Украина, но европските медиуми и аналитичари се прашуваат дали сојузниците на САД во ЕУ и НАТО јасно знаат која е целта на големиот и долгогодишен ангажман на САД во Украина.

Се посочува и дека Бајден одржал вистински „воен совет“ во Варшава со полскиот претседател Дуда, шефовите на дипломатијата и министрите за одбрана на САД и Украина, но без присуство на други клучни европски сојузници, велејќи за прв пат дека Американците обучуваат украински војници во Полска.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, исто така рече дека експертите на НАТО обучиле и опремиле „десетици илјади украински војници“ со најмодерно оружје, а, како што објавија медиумите, на чело со американскиот генерал Дучиќ. Изјавите на Бајден во Варшава, сепак, се обидоа да бидат неубедливо демантирани од официјалните лица во Вашингтон, како и дека Бајден не го кажал тоа што го рекол, односно дека „Путин не може да остане на власт“, ​​туку само неговиот „морален став“ политика и цел на Вашингтон.

Францускиот весник „Монд“ ги сумира големите сомнежи на Европејците во однос на тоа што можат и треба да направат за да се стави крај на војната во Украина, заклучувајќи дека „Западњаците сакаат да ја прекинат војната без да учествуваат во неа …

Тие не сакаат да бидат директно вклучени во конфликтот, ниту пак сакаат да бидат лишени од рускиот гас“.

Related posts

Leave a Comment