Европа

Европската комисија предложи на Украина да и се додели статус на кандидат за ЕУ

Europska komisija predložila Ukrajini status kandidata za EU

Европската комисија предложи кандидатски статус на Украина за членство во Европската унија, изјави во петокот претседателката на телото, Урсула фон дер Лајен, додавајќи дека тоа значи посветеност на Украина на серија реформи. 

„Украина јасно ја покажа својата аспирација да стане членка и решеноста да ги прифати европските вредности и стандарди“, изјави Фон дер Лајен за новинарите во Брисел. Изјавата ја даде претседателката на Европската комисија облечен во боите на украинското знаме, жолта и сина.

„Имаме само една јасна порака, а тоа е – да. Украина заслужува европска перспектива, да, Украина треба да биде добредојдена како земја кандидат. Ова е под услов работата да е добро завршена, но сепак треба да продолжи да работи. целиот процес се заснова на заслуги”, а напредокот целосно ќе зависи од Украина. Значи, Украина е таа што има сè во свои раце”, рече Урсула фон дер Лајен.

Оваа вест доаѓа еден ден откако шефовите на големите европски земји ја посетија Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги вчера го посетија Киев и таму одржаа важна средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Што е следно?

Препораката на Европската комисија Украина да стане кандидат за Европската унија треба да ја разгледаат 27-те земји-членки на самитот следната недела во Брисел. Сите членки на ЕУ мора да се договорат за пристапувањето на секоја нова земја, како и за темпото на преговори и условите под кои таа ќе се приклучи на Унијата. Фон дер Лајен рече дека одлуката е донесена под услов Украина да спроведе низа реформи.  

Related posts

Leave a Comment