Политика

Европската Народна Партија, чиј член е ВМРО ДПМНЕ, бара да му се суди на Лукашенко!

Belarus detains dozens of Russian mercenaries before election, says state  media

Брисел, Минск – Група на Европската народна партија повика на формирање меѓународен трибунал за гонење на претседателот Александар Лукашенко.

По повод денешната дебата за Белорусија во Европскиот парламент, ЕПП како најсилна група во Европскиот парламент го поддржа предлогот на белорускиот опозициски лидер Светлана Тихановскаја за одржување меѓународен самит за кризата во Белорусија.

„Таквиот самит треба да се одржи без одлагање под водство на ЕУ. Како група на ЕПП, ние веќе се обидовме да организираме мисија за високо ниво на медијација во земјата за да ги истражиме сите можни начини за запирање на насилството, ослободување на политички затвореници и помош создадете услови за политички дијалог во земјата. За жал, иницијативата е блокирана “, рече потпретседателката на ЕПП, Сандра Калниете.

Калниете ја истакна потребата од натамошно зајакнување на одговорот на ЕУ на „злосторствата извршени од режимот на Лукашенко во Минск“.

“Ние бараме да се формира меѓународен трибунал за гонење на Александар Лукашенко и неговите послушници кои се бореа против Белорусија. Ние повикуваме на суспензија на белоруските репрезентации од Европските и Светските првенства, како и Олимписките игри. продолжување на сегашните санкции на ЕУ кон сите државни репресии, вклучително и оние кои ја поддржуваат и му даваат на режимот економска поддршка и помош “, се вели во изјавата на ЕПП

ЕПП наведува дека во белоруските затвори има повеќе од 400 политички затвореници и повикува на нивно итно ослободување.

Од друга страна, за време на состанокот со вицепремиерот Јуриј Назаров и шефот на државната управа за воена индустрија (САМИ) Дмитриј Пантус, претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека санкциите на Западот против Белорусија нема да влијаат на воено-индустрискиот комплекс на земјата.

„Нашиот воено-индустриски комплекс нема толку разновидна врска со оние кои ни се закануваат со санкции“, рече Лукашенко, нагласувајќи дека Белорусија нема меѓусебно зависни контакти со Америка и ЕУ, јави Белта

Тој посочи дека Белорусија има добри односи со оние со кои соработува во производството на оружје.

Лукашенко изјави дека воено-индустрискиот комплекс има значителен придонес во белоруската економија и додаде дека секторот за одбрана ги вклучува највисоките високо-технолошки индустрии, споредливи само со вселената и атомската технологија.

„Невозможно е да се произведува модерно оружје без напредни технологии“, нагласи тој.

Инаку членка на ЕПП е и ВМРО ДПМНЕ од која за сега немаме инфо каков е нивниот став по ова прашање.

Related posts

Leave a Comment