Свет

Европската унија го поддржа СЗО во конфликтот со Трамп

EU and World Health Organisation team up to boost access to health ...

Европската унија ги повика сите земји да ја поддржат Светската здравствена организација (СЗО), откако американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека Соединетите американски држави трајно ќе го прекинат финансирањето за таа организација.

Портпаролот на Европската комисија, Вирџинија Бату-Хенриксон, рече дека глобалната соработка е „единствената ефикасна и одржлива опција за победа на оваа битка“.

„Ова е време за солидарност. „Не е време за вперување на прст или поткопување на мултилатералната соработка“, рече таа.

Во писмото до претседателот на СЗО, Тедрос Адан Гребрејзус, Трамп изјави дека „повторените погрешни чекори“ на СЗО како одговор на пандемијата се покажале како „многу скапи за светот“.

Трамп вчера се закани дека трајно ќе го прекине финансирањето на СЗО, освен ако не вети „значителен напредок“ во наредните 30 дена.

Портпаролката на Светската здравствена организација рече дека засега нема да го коментира писмото на Трамп.

Related posts

Leave a Comment