Свет

Едвард Сноуден доби руско државјанство

Edward Snowden granted Russian citizenship - BBC News

 

Претседателот Владимир Путин му додели руско државјанство на свиркачот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Едвард Сноуден, потврди во понеделникот руската новинска агенција ТАСС. Името на Американецот без помпа се најде на списокот од 72 странци кои станале државјани.  

Сноуден, кој аплицираше за државјанство во 2020 година по добивањето на правата за постојан престој, не ја коментираше одлуката до понеделник навечер по московско време. За државјанство ќе аплицира и неговата сопруга, вели неговиот адвокат.

Сноуден не ги исполнува условите за мобилизација на украинскиот фронт бидејќи не служел во руската армија, рече адвокатот во изјава за медиумите, истурајќи студена вода врз шпекулациите на социјалните мрежи дека Сноуден би можел да биде регрутиран сега кога тој е официјално руски државјанин на воена возраст.

Додека фактот дека Сноуден живее во Русија откако избега од САД во 2013 година се сметаше како „ доказ “ дека ја поткопува американската влада во име на Москва, тој беше затворен на аеродромот Шереметјево по пристигнувањето од Хонг Конг за да фати авион за Куба откако САД му го откажаа пасошот. Тој, наводно, бил на пат за Еквадор, каде што поднел барање за азил до тогашната влада пријателска кон американските дисиденти.

Соединетите Држави сè уште сакаат Сноуден да се врати дома за да се соочи со обвиненијата за шпионажа поврзани со неговите протекувања во 2013 година на датотеки што ги откриваат обемните операции за набљудување на НСА, чија цел биле американски цивили во многу поголем степен од претходно познатите на јавноста. Наместо да ги објави документите сам, сепак, свиркачот допре до мала група новинари и филмаџии, вклучувајќи ги Глен Гринвалд и Лаура Поитрас, давајќи им инструкции да ги објавуваат по потреба.

Откако објавувањето на неколку вознемирувачки откритија заедно со нивните изворни документи во Вашингтон пост, Гардијан и други естаблишмент медиуми доведе до тоа Вашингтон да ја побара главата на Сноуден, милијардерот и основач на eBay Пјер Омидијар брзо ја купи целата архива, користејќи ја како основа за неговата компанија First Look Media, која го лансираше The Intercept со документите на Сноуден како главен наслов. Сепак, страницата никогаш не објавила повеќе од 10% од протечените датотеки.

Related posts

Leave a Comment