Свет

Ексклузивно: Прво ВИДЕО на Џулијан Асанж во затворот Белмарш (Видео)

 

На снимката се гледа дека Асанж  очигледно  изгубил многу од телесната тежина

 

Камерата потоа покажува мала стара затворска келија, со книги и документи распослани околу подот.

Здравствената состојба на Асанж брзо се влоши кон крајот на мај, а тој беше преселен во болничкото крило на затворот Белмарш.

Неговата судбина е во неизвесност, додека Велика Британија ги разгледува барањата за екстрадиција од САД и Шведска. Во САД, Асанж сега се соочува со 18 обвиненија, со максимална казна од 175 години затвор. Тие се засновани на неговата работа со свиркачот Челзи Менинг, кој го проследи злогласниот филм за убиството на заштитниот сведок, изложувајќи ги американските воени злосторства во Ирак преку веб-страницата за откривање на информации.

Во Шведска, обвинителите повторно го отворија случајот врз основа на наводите за обид за силување, откако Асанж беше лишен од еквадорскиот азил и уапсен во еквадорската амбасада во Лондон на 11 април. Претходно оваа недела шведскиот суд го одби барањето за апсење на Асанж во отсуство. Коосновачот на Викиликс и неговиот тим тврдат дека крајната цел на шведскиот случај е екстрадиција во САД.

 

 

 

Извор : RUPTLY

Related posts

Leave a Comment