Анализа

ЕКСКЛУЗИВНО: ПУТИН И РУСИЈА СЕ ИЗМАМЕНИ ОД РУСКИТЕ МЕДИУМИ И ПЕТТАТА КОЛОНА

РУСКИТЕ МЕДИУМИ ОД ДВЕЕ НА Путин? Земјата е во карантин по моделот на отпуштен британски научник, а целта не беше круната!

Конечно признание дека нешто е труло во државата Данска(во случајов Русија), доаѓа од порталот Логично, кој речиси до вчера ги бранеше ставовите на СЗО и ги споделуваше руските медиуми како релевантни во врска со коронавирусот.

Ви го пренесуваме ексклузивниот текст во целoст :

Коронакризата разобличи многу противречности повеќе од колку сите медиуми и пишани книги. Разобличувањето сè уште не е завршено. Ние сме на самиот почеток. Овој пат ќе кажеме нешто за чудната промена во уредувачката политика на изманипулираните руски медиуми и нивното учество во измамата врз Русија и претседателот Владимир Путин.

На самиот почеток на корона кризата, руските медиуми известуваа објективно. Често ги превземаме нивните вести затоа што тие се  под лупа од западот и само се чека на погрешен чекор за забрана на нивната работа. На Спутник и РТ им е забранет пристап до сите прес конференции во некои земји. Двата медиуми се финансирани од државниот буџет на Русија, како што се финансираат и ББС и Франција 24. Нема разлика. Порталот Логично плаќа многу симболична претплата за преземање и прикажување видеа од RuplyTV, со седиште во Берлин. Вредните „девојчиња“ кои ја водат оваа РТ филијала се многу убави и професионални. Техничката поддршка се наоѓа во Казахстан. Младиот тим работи професионално и немаме на што да се жалиме. Сакаме да кажеме дека знаеме како дишат руските медиуми.

Сепак, по првиот бран на кризата со коронавирусот, забележавме дека нешто не е во ред со вестите. Руските медиуми, кои информираат од европските метрополи, почнаа преку ноќ да „забораваат“ што зборува другата страна. Се појавуваат мејнстрим епитети кои предизвикуваат сомнеж кај луѓето што ја доведуваат во прашање кризната со корона. Не само ние во Редакцијата на Логично го забележавме тоа, туку и нашите читатели и коментатори.

Преку ноќ, францускиот професор Дидиер Раулт, од врвен научник за коронавирус, стана контроверзна личност за руските медиуми, иако ништо не се смени во неговите изјави. Друг пример е Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, кој на сите им рече одлучно НЕ, и го одбра својот пат за решавање на кризата со корона без карантин под мотото „работа и спорт“.

Резултат на сето ова : 40 пати помал степен на смртност во Белорусија отколку во земји што ги карантинираа своите луѓе.

И овој пат, руските медиуми молчеа. Лукашенко се поретко и поретко ги красеше насловните страни на руските медиуми. Некои се обидоа да го дискредитираат белорускиот претседател со лажни информации. Тие не успеаја затоа што не постојат аргументи освен субјективни инсинуации. Информациите веќе не можат да се задржат. Логиката разбиструва сè. Што се случи тогаш?

КАКО СЕ РУСИЈА И ПУТИН ИЗМАМЕНИ?

Како и сите други земји, Русија излегува од карантин на 12 мај. Бројно најголемиот град во Европа, Москва беше најпогоден од епидемијата на коронавирус. Прекинувањето на карантинот ќе започне со отворање на индустриски компании.

Од самиот почеток на корона кризаta, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, беше против тотален карантин, што јавно го кажа на 8 април, но само два дена подоцна, на 10 април, тој „го смени“ своето мислење.

Поддржувач на карантин и голем критичар на градоначалникот на Москва, беше добро познатиот западно ориентиран левичар Алексеј Навални, тврдејќи дека преземените мерки не се доволни.

„Мислам дека карантинот ќе биде продолжен до летото. Со динамиката на напредување на коронавирусот, сигурно нема да заврши во мај. Гледаме дека нашата влада полека ги укинува авто изолациите и мерките за карантин. Се повеќе и повеќе фабрики во московскиот регион работат, особено оние од странство. Тие сакаат да ги укинат карантинските мерки затоа што не сакаат да им даваат пари на луѓето. Тие сакаат да ги натераат да работат во време кога се бориме против епидемијата. Мислам дека не е добра идеја, бидејќи карантинот не е укинат во ниту една земја, затоа треба да продолжи до летото “, одговара на прашањата на неговите поддржувачи Алексеј Навални,  на 9. Април во видео снимка.

Карантинот очигледно им одговара на Навални и неговите западни спонзори. Тие отворено го критикуваат фактот дека Русија не дели „пари од хеликоптер“, но сака да го продолжи патот на економскиот развој што ја извлече Русија од хаосот кој владееше пред Владимир Путин.

ИЗМАМА ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Сега кога сè заврши, веќе е познато дека одлуката на градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, била под влијание на Нил Фергусон со неговиот сомнителен математички модел. Нил Фергусон неодамна поднесе оставка, бидејќи сметаше дека карантинот е добар за другите, но не и за него. Математичкиот модел на Фергусон, според кој Соединетите држави, Русија, Англија и другите земји воведоа строг карантин, се покажа како сомнителен.

Кога пишувавме за оставката на Нил Фергусон, тогаш не знаевме кој е навистина тој човек. Сега знаеме малку повеќе. Нил Фергусон е советник во СЗО (Светска здравствена организација), Европската унија, Светската банка, британската и други влади. Поврзаност има и со Бил Гејтс. Накратко, пример за глобалистичка структура на мозокот.

На Фергусон му се придружија и прозападните руски научници, кои тврдеа дека дневната прогресија на инфекцијата е 33 проценти во периодот од 18 до 29 април. Тие предупредуваа дека на секои 60 часа ќе има двојно повеќе заразени лица во Русија и дека судбината на Италија и Франција наскоро ќе стигне до Русите. Како што прават манипулаторите, тие „заборавија“ да кажат дека станува збор за зголемување на заразените од 106 на 160, односно. 54 повеќе заразени на 12.000.000 московјани.

Според оваа интелектуална манипулација, само во Москва би имало повеќе од 9.000.000 заразени лица денес. Денес е 11 мај, а бројот на заразени во цела Русија е 209.688. Математичкиот модел на Фергусон и другите експерти се покажа како погрешен. Можеби Фергусон не поднесе оставка заради посетата на својот љубовница, но заради кардинална грешка и штетата што ја направи?

 

Под притисок на про-западните левичарски медиуми, кои бараа построга изолација и масовно тестирање на дневна основа, градоначалникот излезе со нова проценка на 300.000 заразени, што беше шок. Дури и Алексеј Навални се прашуваше каква математичка формула користеше градоначалникот на Москва затоа што резултатот не одговара на реалноста. Тој ден, градоначалникот на Москва, под влијание на медиумите и статистиката заснована врз многу мал број заразени лица, веројатно подлегна на пропагандата.

Објаснување: Замислете дека имате една заразена личност денес и уште две после три дена. Значи, зголемувањето е 33 проценти на секои два и пол дена. Според овој математички модел, целата планета би била заразена за помалку од 3 месеци.

На 29 април, под влијание на градоначалникот на Москва, претседателот Владимир Путин ја промени својата стратегија. Ниту еден од руските официјални лица не излегува во јавноста повеќе. Иако Русија има најдобар систем за биолошка заштита во светот, Русија ги усвои француските и италијанските модели промовирани од СЗО.

Со примената на прозападната стратегија, Русија во очите на СЗО станува добар студент , што и ние го почувствувавме на порталот Логично, читајќи ги агенциските вести од руските државни портали. Тогаш веќе ни беше јасно дека промената во стратегијата за комуникација не е случајна.

Русија, како добар студент на СЗО, е на второ место во светот со направени 5.448.463 тестови. За жал, за Навални и западните власти, резултатите откриваат погрешни математички модели од западни експерти и СЗО. Се чини дека коронавирусот не е толку заразен како што првично се веруваше. Русија има веројатно најниската стапка на смртност во однос на сите западни земји кои применија строги мерки за изолација.

ЛАГИ НА РУСКИТЕ АВТОРИТЕТИ ИЛИ НЕЗНАЕЊЕ?

Руските авторитети почнаа да се губат. Сметаа дека Русија не го доживеала врвот на епидемијата. Руските медиуми пишуваа дека нема да има врв на епидемијата и дека ситуацијата е стабилизирана, што нема никаква врска со науката. Епидемија без почеток, врв и крај не постои. Сепак, статистиката ја откри правата вистина. Додека медиумите и авторитетите пишуваа за стабилизација, врвот на епидемијата веќе помина две недели порано, то ест. на 19 април, кога беа откриени 3.700 новозаразени лица во Русија, а максимален број на мртви имаше на 29 април, кога починаа 67 лица.

Во овој период, медиумите вршеа притисок врз властите да пристапат до што е можно повеќе тестирања. Несвесно или свесно, тие ја одржуваа епидемијата во живот, во потрага по врвот на епидемијата кое оддамна мина низ масовно тестирање.

Свесни за своите грешки, властите сè повеќе зборуваат за епидемија без кулминација, со цел да ги оправдаат наметнатите ригорозни мерки врз рускиот народ. Рускиот министер за здравство, знаејќи дека нема епидемија без врв на заразени, не сака да зборува за тоа, но зборува за односот помеѓу заразените и излекуваните.

Кај прозападните левичари, предводени од Алексеј Навални, завладеа паника. Апокалиптичните предвидувања предвидени од приврзаниците на строгиот карантин, што веројатно би го загрозиле просперитетот на Русија и рускиот народ, не се остварија.

Дали руската влада ќе ја признае грешката за воведувањето на прекумерните мерки, кои перфидно им беа наметнати од западните експерти и СЗО, е целосно небитно. Важно е повторно да не паднат во иста стапица во случај на нови епидемии во иднина.

Најтешко ќе биде за претседателот Владимир Путин, кој мораше да ја откаже јавната Парада на Победата на 9 мај, додека Белорусија, предводена од Александар Лукашенко, одлучи поинаку. Како претседателот Владимир Путин ќе му објасни на својот народ дека политичкото и економското управување со кризата во Москва е тотален неуспех, знаејќи дека во Белорусија без карантин само121 лица починале од коронавирус, е голем прашалник?

Белорускиот модел им пречи, дури и на руските медиуми. За време на парадата во Минск на 9 мај, руските медиуми направија ужасен гаф, во стилот на западните мејнстрим медиуми. За време на воената парада, еден руски медиум реализираше репортажа од гробишта со интервју со луѓе кои дојдоа да ги уредат гробовите на своите најблиски, наведувајќи дека Белорусија направила грешка со тоа што не ги карантинизирала своите луѓе. Белорусија реагираше веднаш и ги протера овие руски медиуми од својата земја.

Погледнете ја Парадата на Победата во Минск за веднаш да разберете колку е „опасен“ коронавирусот, вклучително и за луѓе постари од 80-90 години.

Проектот на руските левичари да ја стават Русија во тотален карантин и да наметнат универзални приходи што ќе ги испразнат резервите на Русија, не успеа. На 6 мај рускиот министер за финансии Силуанов објасни зошто „парите од хеликоптер“ во Русија не се решение. „Рубљата не е резервна валута, што значи дека не постои можност за постојано печатење“. Изјавата на министерот Силуанов дава надеж, затоа што Русија не падна во стапицата на Западот.

Русија сигурно ќе излезе од оваа криза, благодарение на резервите создадени за време на претседателот Владимир Путин. Веројатно ја научи лекцијата за идните можни кризи. Ако ние, мали и небитни Балканци, ја сфативме манипулацијата, сигурно и Русија ја сфати, и ќе знае да се однесува во слични ситуации. Вчера пишувавме за тоа како Кина одговорила на кризата. Таа прво тргна по патеките на западните земји, но веднаш се прилагоди на ситуацијата. Очигледно, таа ја разбра манипулацијата и го ограничи карантинот само на Вухан. Како да му се објасни на логично лице дека ужасниот коронавирус од Вухан го зарази целиот свет а ја поштеди од карантин државата Кина, која брои милијарда и пол луѓе? Верувајте никако, затоа што нема логика.

Од самиот почеток, порталот „Логично“ се сомневаше во манипулацијата наречена „корона криза“. Не ни беше лесно, бидејќи притисокот беше ужасен. Им се заблагодаруваме на алтернативните медиуми и на поединците кои го издржаа притисокот и цензурата на про-карантинските групи, кои ги цензурираа и ги броеја мртвите. Тие вршат притисок врз застрашената популација.

Извори: RT | Le Monde | Kremlin | Xavier Moreau

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!