Свет

Ексклузивно!: Украински депутат јавно ги повика украинците да не гинат за бегалецот Зеленски!(ВИДЕО)

Депутатот на врховната Рада, Илија Владимирович Кива, преку видео обраќање го нарече предавник, актуелниот претседател на Украина, Володимир Зеленски.

Кива, член на Социјалистите и против кандидат на Зеленски од последните претседателски избори во 2019 година, во видео обраќање соопшти дека Зеленски е пребеган во Полска и дека најверојатно, завален удобно во фотеља во некој од просториите на американската амбасада, продолжува да глуми лидер на украинското општество, повикувајќи ги украинците да им се спротистават на руските агресори.

Киви, видно разгневен, им порача на украиците дека кога ќе бидат погребани како резултат на воените судири, Зеленски и неговата свита, ладно ќе продолжат да ги трошат народните пари, ограбени токму од Зеленски и неговото опкружување.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!