Репортажа

Екслузивно видео од фронтот во Донбас на Дарко Тодоровски, единствениот македонски новинар присутен таму

Дарко Тодоровски, динствениот македонски новинар кој известува од Донбас се јави од територијата од затворот од посебна категорија кој се наоѓа во ДНР.

Затворот се наоѓа на 20 км од градот Доњецк. Во затворот се наоѓаат голем број на затвореници кои што се од украинската армија како и нацистичкиот баталјон Азов. На 28 јули овде се случи трагедија,  затворот беше цел на артилериски ракетен напад, во тој напад загинаа 75 украински воени затвореници, претежно припадници на украинскиот нацистички баталјон Азов, а 150 беа ранети, вели Тодоровски во видеото.

Тој истакна дека украинската војска е виновна за овој напад.

Погледнете го целото видео овде:

 

 

Related posts

Leave a Comment