Свет

ЕКСЛУЗИВНО КАДРИ ОД БОРБИТЕ ВО ФАБРИКАТА АЗОВСТАЛ (ВИДЕО)

 

Украинските милитанти во Мариупол одбија да го положат оружјето, јавува РИА Новости.
Претходно, руското Министерство за одбрана ги покани преостанатите членови на националистичките баталјони и воениот персонал на Вооружените сили на Украина доброволно да се предадат и да ги прекинат борбените дејствија од 06:00 часот (по московско време) на 17 април за да си ги спасат животите.
Единиците на ДНР и Русија се борат во близина на две постројки именувани по Илич и Азовстал во Мариупол. Од 12:00 часот (московско време) вооружените формации на територијата на фабриките продолжија да даваат отпор.

„Ситуацијата во првите редови е напната. Но, ние постојано одиме напред. Веќе влегуваме во Азовстал, Илич е практично наш. <…> Какво примирје? За што тие зборуваат? Нашата иницијатива беше игнорирана и доби одговор“, рече командантот на единицата на ДНР.

 

Related posts

Leave a Comment