Свет

[Експлицитно видео 18+] трупови на Џихадисти го пополнуваат бојното поле по неуспешната офанзива во северозападниот дел на Хама

 

Голем број џихадисти беа убиени од страна на Сириската арапска армија ( САА ) во петокот, кога се обидоа да го освојат главниот град Кераз во северозападниот дел на Хама.

Според извештајот на теренот од гувернерот на Хама, милитантите на Хајат “Тахрир ал-Шам” се обиделе да го повторат нивниот успех од четвртокот кога имаа успех во битката со сириската армија.

Сепак, офанзивата  заврши  катастрофално по џихадистие, бидејќи неколку борци на Хеаат Тахрир Ал-Шам беа убиени во текот на првите часови од нивната офанзива во Керназ.

Во кратко видео објавено од страна на сириската војска, многу џихадистички трупови може да се видат на борбените линии по повлекувањето на Хајат Тахрир Ал-Шам од областа во петокот попладне.

 

 

Пред овој напад, џихадистичките бунтовници во четвртокот започнаа неочекувана офанзива во намера да заземат неколку клучни точки од сириската арапска армија.

Нападот беше делумно успешен, бидејќи на крајот ги загубија повеќето од областите што ги превземаа од сириската војска во петокот наутро.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment