Занимливости

Елон Маск вети дека Тесла ќе може да ги емитува Netflix, YouTube наскоро

 

Способноста да се следат  YouTube и Netflix кога возилото на Тесла е паркирано и не се движи, доаѓа наскоро, изјави извршниот директор на Tесла, Елон Маск, во саботата преку твит.

Новитетот може да дојде во Тесла во август, но ако не, тоа нема да потрае “повеќе од неколку месеци”, рече Муск додека одговараше на корисниците на Твитер.

Претходно во јуни за време на конференцијата Е3, Тесла ги претставил игрите што возачите може да ги играат на екраните. Студиите на Bethesda објавија дека возачите би можеле да играат Fallout Shelter, додека Тесла, исто така, ги вметнал  Cuphead и некои класични игри на Atari, како што се Бура, Pole Position и ракетен команда.  Сите игри работат само додека автомобилот е паркиран, а играчите можат да го користат управувачот како контролор.

Другите карактеристики кои ќе дојдат со верзијата 10 на софтверот на Тесла ќе вклучуваат функции за инфозабава, подобрен автоматски пилот, подобро препознавање на сообраќајната светлина и препознавање на стоп знаци, како и паметен повик, рече Муск во посебен твит, истовремено забележувајќи дека оваа верзија ќе може да чита текстуална порака преку звучници за да не го одвлекува вниманието на возачот.

 

 

Related posts

Leave a Comment