Свет

Елон Муск повика на прекин на „фашистичкото“ коронавирус заклучување „насилно затворајќи ги луѓето во нивните домови“

Trump and Musk: Why They're Two Sides of the Same Coin

Во вторникот, Муск и мноштво критичари го обвинија Јутјуб за повлекување на видеото на двајца калифорниски лекари, Дан Ериксон и Артин Масихи, кои сугерираат дека бројот на загинати од КОВИД-19 е пренапумпан и предупредуваат дека заклучувањето дома прави повеќе штета отколку добро.

Муск претходно го сподели видеото и рече дека „докуторите даваат добри поенти“.

Потоа, на конференциски повик вчера, Муск го обнови својот напад на заклучувањето, бидејќи откри дека не знае кога во неговата компанија за производство на електрични автомобиили,Тесла, ќе можат да го продолжат производството.

Планираното повторно отворање на фабриката за склопување возила со седиште во Сан Франциско за 4 мај е сомнително, објави Блумберг, поради тоа што локалните власти размислуваат да ги продолжат наредбите за заклучување.

Тој рече: „Мислам дека луѓето ќе бидат многу лути на ова и се многу лути.

„Ако некој сака да остане во својата куќа, треба да им биде дозволено да останат и не треба да бидат присилувани да заминат. 

„Да се ​​каже дека лушето не можат да ја напуштат својата куќа и дека ќе бидат уапсени ако го сторат тоа, тоа е фашистичко.“ Ова не е демократско, ова не е слобода. 

„Вратете им ја на луѓето својата слобода дадена од бога“.

Наредбите за остани дома, препорачуваат луѓето да ги напуштаат своите домови само за основни патувања, како што е посета на самопослуга или аптека.

Заклучувањето се случи кога фабриката Тесла во Калифорнија го зголеми производството на своето ново електрично возило Модел Y.

Возилото веќе носеше профит, обележувајќи прв пат во историјата на компанијата дека ново возило е профитабилно во првиот квартал.

Претходно овој месец, Тесла рече дека производството и испораките на своето спортско возило е значително пред предвиденото.

Но, Муск рече дека државната уредба  остани дома, е „сериозен ризик“ за неговиот бизнис. 

Тој рече: „Искрено, јас би го нарекол, присилно затворање луѓе во нивните домови, против сите нивни уставни права … а не зошто луѓето дојдоа во Америка или ја градеа оваа земја,“.

 Луѓето одржуваат знаци за време на протестот против затворањето на коронавирусот пред Државниот капитал во Медисон, Висконсин

Related posts

Leave a Comment