Колумни

Ендрју Корибко: Агресивните активности на Израел се неодбранливи

 

„Израелското“ испровоцирано насилство е доволно срамно, бидејќи е започнато од агресивните колонијални амбиции на Еврејската држава против окупираниот палестински народ во целосна спротивност на меѓународното право, но е уште полошо поради фактот дека се случува непосредно пред празникот Курбан Бајрам што го одбележува крајот на Рамазанскиот циклус.

 

Она што трите абрахамски религии го сметаат за Света земја е повторно опфатено со насилство предизвикано од неодбранливите активности на „ Израел “. Самопрогласената еврејска држава се обиде да ги истера Палестинците од населбата Шеик arарах во Источен Ерусалим, која е незаконски окупирана од „Израел“ од 1967 година, со цел да се создадат нови колонијални населби таму. „Израел“ исто така им забрани на Палестинците да се собираат во близина на портата Дамаск каде често се дружат за време на светиот муслимански месец Рамазан. Понатаму, „Израел“ го ограничи бројот на верници во џамијата Ал-Акса, една од најсветите места во исламот.

Овие одлуки ги поттикнаа Палестинците да протестираат, што некои од нив го направија и од џамијата Ал-Акса фрлајќи шишиња и камења кон „израелските“ безбедносни служби, што пак резултираше со напад на тоа место за богослужба со гумени куршуми и зашеметувачки гранати. Хибридното политичко-воено движење Хамас потоа му постави ултиматум на „Израел“ да ги повлече своите безбедносни сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Jарах, како и да ги ослободи сите Палестинци кои неодамна беа приведени. Ова предупредување не беше послушано, па затоа Хамас истрела ракети од Газа кон „Израел“, предизвикувајќи одмазнички воздушни напади.

„Израелското“ насилство е доволно жално, бидејќи е започнато од агресивните колонијални амбиции на Еврејската држава против окупираниот палестински народ во целосна спротивност на меѓународното право, но беше уште полошо со фактот дека се случува непосредно пред муслиманскиот празник Курбан Бајрам што го одбележува крајот на Рамазан. Муслиманите ширум светот се екстра огорчени од она што им се случува на нивните соверници во Светата земја токму сега, и затоа толку многу нивни водачи, како што е турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, гласно ги осудија „израелските“ напади.

„ Израел“ ги претставува сите свои активности како во рамките на нејзините суверени права и тврди дека меѓународната заедница е пристрасна кон него, понекогаш дури и целосно обвинувајќи ги за антисемитизам, но ваквите обвинувања се неиздржани. Нејзината окупација на поранешната јорданска територија, населена со Палестинците, по 1967 година е нелегална според меѓународното право, како и нејзината постојано проширена мрежа на колонијални населби таму. „Израел“ ги испровоцирал Палестинците да се спротивстават на начинот на кој тие тоа го направија затоа што сметаат дека немаат друг начин да го привлечат глобалното внимание кон нивната легитимна кауза. За жал, „Израел“ продолжува да го крши меѓународното право неказнето.

Некои набљудувачи забележаа дека е крајно сомнително што насилството се случи на крајот на Рамазан. Неколкумина шпекулираат дека премиерот Бенјамин Нетанјаху намерно го разгори пламенот на насилството со цел да се произведе насилното сценарио што оттогаш се појави, за да се наметне како единствена политичка фигура способна да го брани „Израел“ од она што неговата влада го опишува како т.н. „терористички“ напади “од Палестинците. Ова се одвива во позадина на неговиот неодамнешен неуспех да формира влада и покрај победата во четвртиот круг од изборите за две години.

Оваа теорија се чини доволно веродостојна бидејќи секој можеше да предвиди дека Палестинците ќе реагираат на начинот на кој тие реагираа пред ваквите провокации, а да не го спомнуваме фактот дека тие се случуваат за време на Рамазан и непосредно пред Курбан Бајрам. Се чини дека се чини дека Палестинците беа изманипулирани да ги бранат своите интереси преку насилни средства со цел да послужат како изговор за политички удобна „израелска“ кампања против Хамас, што потенцијално може да го зајакне имиџот на Нетанјаху. Резултирачкиот увид додава дополнителна доверба на аргументот дека агресивните активности на „Израел“ се неодбранливи.

Колонијализмот требаше да заврши во текот на минатиот век, но сепак за жал продолжува до денес во Светата земја. Уште полошо, злосторствата на „Израел“ намерно се интензивираат за време на најважниот муслимански празник со цел да се предизвикаат верниците очајно да реагираат на единствениот начин на кој некои од нив го знаат. како што е со насилство. Нивниот одговор служеше за „оправдување“ на веројатната однапред испланирана кампања на Нетанјаху против Хамас во овој политички погоден момент откако пропаднаа обидите за градење коалиција. Целиот свет мора да го осуди „Израел“, да наметне значителни трошоци за неговото кршење на меѓународното право и да застане во солидарност со Палестина.

Ендрју Корибко-Американски Аналитичар

Можно е да е слика од 1 лице

 

Related posts

Leave a Comment