Свет

Ердоган вели дека Трамп знае зошто Турција купува руски С-400 системи

Турскиот претседател ги предупреди САД дека Анкара ќе се обрати кон меѓународниот арбитражен суд ако Вашингтон одбие да го спроведе договорот за борбени авиони Ф-35

 

 

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во четвртокот изјави дека верува оти американскиот претседател Доналд Трамп знае зошто Анкара одлучила да купи руски ракетни системи С-400.

“Г-дин Трамп ја знае загриженоста на Турција, зошто ни требаше овој систем и како дојдовме до оваа точка многу добро”, рече тој во интервјуто за јапонскиот портал Никеи Азија пред Самитот на групата дваесет во Осака.

Тој рече дека разговорите со американската администрација за тоа се во тек. Тој, исто така, истакна дека се надева оти ќе зборува за тоа со Трамп за време на Самитот на Г-20. .

Турскиот претседател ги предупреди САД дека Анкара ќе се обрати до меѓународниот арбитражен суд ако Вашингтон одбие да го спроведе договорот за борбени авиони Ф-35. “Ние веќе им плативме 1,25 милијарди долари за проектот Ф-35. Ако направат таков погрешен потег, ќе се обратиме до меѓународниот арбитражен суд бидејќи ќе сакаме да ни се вратат назд парите што ги потрошивме досега, ” рече тој .

Кога беше запрашан за одговорот на Турција во случај САД да воведат санкции за купување на руски системи С-400, Ердоган рече дека е невозможно да се примени Законот за борба против санкции против Америка (ААЦЦА) во Турција, бидејќи го презедовме овој чекор [за купување С-400] пред да стапи во сила ЦААТСА. “

Блумберг објави на 19 јуни дека американската администрација ги разгледува можните санкции против Турција во врска со нејзините планови за купување на руски С-400 системи.

Медиумите  во ноември 2016 година објавија  дека се во тек разговори за можна продажба на руски С-400 системи во Турција. Руската страна потврди дека договорот е потпишан во септември 2017 година. Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, рече дека распоредувањето на системите С-400 ќе започне во октомври 2019 година.

САД се обидуваат да го прекинат договорот. Тие постојано ја предупредуваат Турција дека во случај да ги купи руските ракетни системи, нема да добие борбени авиони Ф-35.

 

Related posts

Leave a Comment