Свет

Ердоган гарантира спроведување на договорoт за С-400 системите, вели рускиот претседател

Валентина Матвиенко рече дека турскиот претседател изјави дека притисокот врз Турција досега не беше преседан идека сеуште е продолжува

 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе биде спроведен договорот за ракетните системи на Русија С-400, рече во петокот претседателот на руската парламентарна комисија, Валентина Матвиенко, по разговорите со турскиот лидер во Истанбул.

Тој рече дека притисокот врз Турција досега не беше преседан и дека сеуште е продолжен, но уверен е дека тој, како претседател, гарантира дека Турција ќе го спроведе договорот”, рече Матвиењко. , додавајќи дека турскиот претседател истакна дека не гледа причини да се откаже од обврските според договорот.

Медиумите објавија во ноември 2016 година дека се во тек разговори за можна продажба на руски С-400 системи во Турција. Руската страна потврди дека договорот е потпишан во септември 2017 година. Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, рече дека распоредувањето на системите С-400 ќе започне во октомври 2019 година. Според генералниот директор на Ростех Сергеј Чемезов, договорот е 2,5 милијарди Американски долари. Турција е првата земја-членка на НАТО која купи такви ракетни системи од Русија.

САД се обидуваат да го прекинат договорот. Таа постојано ја предупредува Турција дека во случај да ги купи руските ракетни системи, нема да добие борбени авиони Ф-35.

Рускиот С-400 Триумф (НАТО известувачко име СA-21 Гровлер) е најновиот далечински ракетен систем со ракетно вооружување, кој стапи во употреба во 2007 година. Тој е дизајниран да ги уништува авионите, крстаречките и балистичките проектили, вклучувајќи проектили со среден дострел и површински цели. Системот може да достигне аеродинамични цели во опсег до 400 километри и тактички балистички цели кои летаат со брзина од 4,8 км / с на растојание до 60 километри. Таквите цели вклучуваат крстосувачки проектили, тактички и стратешки авиони и боеви глави за балистички ракети.

Радарите на системот откриваат воздушни цели на растојание до 600 километри (373 милји). Системот 48Н6E3 ракетни површини-воздух може да ги погоди аеродинамичните цели на надморска висина од 10.000-27.000 метри и балистички закани на надморска височина од 2.000 до 25.000 метри.

 

Related posts

Leave a Comment