Свет

Ердоган ги отфрли извештаите за бегството на милитантите на Исламска држава од затворите во Сирија

Претседателската служба за печат на Турција, Реџеп Таип Ердоган, преку АП

 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги негираше извештаите во медиумите за бегството на милитанти на Исламската држава  од затворите во Сирија, поради операцијата „Мировен Извор“ на Анкара во таа земја.

„Тоа е дезинформација . Направена е да се испровоцираат Америка и Западот“, цитираше новинската агенција „Анадолу“ на состанокот на Ердоган со главниот и одговорен уредник на турските медиуми во Истанбул.

На 9 октомври, Анкара започна офанзива во северна Сирија наречена Операција Мировен Извор, која започна со воздушни напади врз курдските единици. Целта е да се воспостави безбедносна зона во северна Сирија за заштита на турската граница. Покрај тоа, сириските бегалци би можеле да се вратат во таа област од Турција, смета Анкара. Сириската новинска агенција САНА ја критикуваше операцијата на Анкара како чин на агресија. Светската заедница ги осуди постапките на Анкара.

Related posts

Leave a Comment