Свет

Ердоган: Го познавам Путин, Ако замисли нешто, ќе го направи

Фото: EPA-EFE/ALEXANDR DEMYANCHUK/SPUTNIK/KREM

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги коментираше плановите на Русија по референдумите одржани во Запорожје, Херсово, Доњецк и Луганск.

Како што изјави, опишувајќи го рускиот претседател Владимир Путин и неговите планови, дека „ако рускиот лидер замисли нешто, тој го прави тоа“.Ердоган ја изрази својата загриженост дека тие територии ќе бидат припоени кон Русија.„Тоа може да се случи, бидејќи Путин, јас го познавам, ако замисли нешто, го прави тоа. Таква е ситуацијата. Затоа му придавам големо значење на нашиот разговор. Се надевам дека ќе го оставиме прашањето на точката до која стигна и дека ќе продолжиме кон дипломатијата“, рече Ердоган, пренесува агенцијата Анадолија.

Турскиот лидер претходно изјави дека денеска очекува телефонски разговор со Путин, додека од Кремљ велат дека засега нема такви планови.

Ердоган во разговор за медиумите изјави дека нуклеарна војна би била катастрофа и дека дипломатијата е најправилниот чекор.

„Цената за преминување во нуклеарна војна се катастрофални. Не треба ни да размислуваме за тоа, а камоли да се изјасниме. Дипломатското решение е најправилно“, рече Ердоган.

Related posts

Leave a Comment