Свет

Ердоган го фрли писмото на Трамп за Сирија во ѓубре

Ердоган го фрла писмото на Трамп за Сирија во ѓубре

 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го фрли писмото од американскиот претседател Доналд Трамп во ѓубре, се вели во соопштението на БиБиСи од неименуван извор од турското претседателство.

Во писмото од 9 октомври, испратено откако американските војници  се повлечени од Сирија, Трамп му порачал на Ердоган да не биде “будала” .

Турски извори изјавија за Би-Би-Си дека Ердоган целосно го отфрлил писмото на Трамп.

Ден по приемот на писмото од Трамп, Ердоган започна офанзива во Сирија.

„Ајде да разработиме добар договор. Не сакате да бидете одговорни за колеж на илјадници луѓе, не сакате да бидете одговорни за уништувањето на турската економија, што јас ќе го направам„ доколку е потребно “, се вели во писмото.

Историјата ќе биде добра кон вас ако ова го направите правилно и хумано, му порача Трамп на турскиот претседател.

Турскиот претседател, според изворите на ББС, го примил писмото, го отфрлил предлогот во потполност и го фрлил во корпа за отпадоци “.

Related posts

Leave a Comment