Европа

Ердоган: Европа го жнее тоа што го посеа

АНКАРА – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини санкциите кон Русија за енергетската криза во Европа.

„Европа го жнее тоа што го посеa. Односот на Европа кон господарот (претседателот на Русија Владимир) Путин и санкциите го наведоа, сакал или не, да покаже: Ако го направите ова, јас ќе го направам ова“, рече турскиот претседател на прес-конференција во Анкара. .

„Путин има корист од ресурсите и оружјето со кои располага, пред се природниот гас. Ние не го сакаме тоа или мислам дека Европа ќе има сериозни проблеми оваа зима“, додаде Ердоган, пренесува Франс прес.

Тој исто така рече дека Турција нема да има „такви проблеми“.

Кремљ вчера објави дека прекинот на испораката на руски гас за Германија преку стратешкиот гасовод „Северен тек“ е ексклузивна вина на Западот, бидејќи санкциите против Русија го спречуваат, како што тврди Москва, одржувањето на гасната инфраструктура.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!