Свет

Ердоган: Западот погрешно ги процени последиците од украинската криза

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини колективниот Запад дека погрешно ги проценува последиците од украинската криза. Шефовите на држави „размислуваа само за сегашниот момент“, смета турскиот лидер.

„За жал, тие не ги оценија настаните меѓу Русија и Украина од гледна точка на здравиот разум. Неизбежно ќе се случат радикални политички промени во светот во наредниот период “, рече Ердоган за време на говорот во Анкара.

Тој го опиша современиот свет како полн со конфликти, не просперитетен и праведен. Ердоган ги наведе проблемите со храната во најсиромашните земји во светот како пример за постојано зголемување на финансискиот јаз меѓу деловите од општеството.

„Милијарди луѓе од Африка до Азија имаат потешкотии да пристапат дури и до основна храна. Гледаме влошување на оваа мрачна слика “, рече Ердоган.

Тој привлече внимание и на највисоките стапки на инфлација во последниот половина век, енергетската криза во Европа и заканата за безбедноста на храната и потсети на неформалниот самит на европските шефови на држави во Прага. На оваа средба лидерите на земјите членки на ЕУ изразија загриженост за тоа како ќе ја преживеат зимата без руски гас.

Related posts

Leave a Comment