Свет

Ердоган му порача на Путин дека ќе отворат нова страница во соработката

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му порача на рускиот лидер Владимир Путин на состанокот во Сочи дека мора да отворат нова страница во соработката.

Ердоган рече дека преговорите со Путин ќе отворат нова страница во односите меѓу Русија и Турција.

Турскиот лидер се осврна на „новата страница“ на односите меѓу двете земји прашања поврзани со Сирија, енергетската соработка, извозот на жито во Црното Море, туризмот, како и регионалните прашања.

Според Реџеп Таип Ердоган, „целиот свет ги следи разговорите во Сочи“.

На 5 август, рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи. Тие се очекува да разговараат за билатералните врски, како и за регионалните и меѓународните прашања со Ердоган.

Се очекува шефовите на двете земји да се осврнат и на темата Сирија, првите транспорти со украинското жито, воено-техничката соработка и заедничките стратешки проекти во енергетскиот сектор.

Рускиот вицепремиер Александар Новак ќе ги информира медиумите за резултатите од разговорите меѓу претседателите на Руската Федерација и Турција.

Претходно беше објавено дека прес-секретарот на претседателот на Русија Дмитриј Песков не исклучува дека Ердоган и Путин ќе разговараат на темата БРИКС.

Related posts

Leave a Comment