Свет

Ердоган остро ги предупреди Франција и Грција

Erdogan should bring out the best in us | Comment | ekathimerini.com

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган продолжи да разменува остри зборови со францускиот претседател Емануел Макрон, потсетувајќи го на резултатите од француската колонијална влада во Африка и предупредувајќи дека „ќе има големи проблеми“.

„Господине Макрон, вие исто така ќе имате големи проблеми со мене лично“, рече турскиот претседател, одговарајќи на неодамнешната изјава на францускиот претседател дека „проблемот не е турскиот народ, туку Ердоган“.

Размената на груби зборови меѓу Макрон и Ердоган започна пред извесно време кога турските воени бродови, пратејќи го конвојот за Либија, нацелија француска корвета во Средоземното Море.

По инцидентот, Париз се приклучи на маневрите на грчката морнарица на истокот на Медитеранот и остро ја предупреди Анкара да поведе сметка за идните потези.

„Господине Макрон, не знаете историја …“, рече Ердоган, алудирајќи на злосторствата што претходно ги извршиле француските колонијални власти во Африка.

Во исто време, Макрон ја предупреди Грција дека Турција, доколку е потребно, е подготвена да се соочи со какви било предизвици.

Related posts

Leave a Comment