Свет

ЕРДОГАН РАСПАЛИ ПО ДЕМОНСТРАНТИТЕ ВО САД : ТИЕ СЕ ПОВРЗАНИ СО ,,ТЕРОРИСТИТЕ” ВО САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонскиот разговор со неговиот американски колега Доналд Трамп изјави дека тие што стојат зад немирите во Соединетите американски држави се поврзани со курдските единици на северот на Сирија.

Во изјавата пред турското претседателство во понеделникот, Ердоган изрази „стравувања дека елементите зад насилството и грабежите во Соединетите американски држави се поврзани со терористичката организација, Единицата за човекови права – Курдистанската работничка партија (КРП), која дејствува во северна Сирија“.

Во изјавата се истакнува дека Ердоган и Трамп разговарале за билатералните односи и регионалните прашања, вклучително и кризата во Либија.

Анкара ги смета „курдските единици за заштита“ во Сирија како оружје за курдските работници, додека тие единици го сочинуваат јадрото на „Сириските демократски сили“, еден од најистакнатите сојузници на Вашингтон во Сирија, кои уживаат поддршка од американците.Соединетите американски држави две недели доживуваат масовни протести, проследени со насилство, немири и судири меѓу полицијата и демонстрантите, по убиството на Џорџ Флојд од страна на полицијата во државата Минесота.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Related posts

Leave a Comment