Регион

Ердоган се заканува : Ќе ја отворам вратата на Европа за милиони бегалци

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги отвори вратите на Европа за милиони бегалци како одговор на Европејците кои ја критикуваа започнаната турска офанзива во североисточна Сирија против курдските борци.

„О Европска унијо, собери се. Повторувам, ако се обидете да ја прикажете нашата операција како инвазија, ние ќе ја отвориме вратата и ќе ви испратиме околу 3,6 милиони мигранти“, рече Ердоган во говорот во Анкара.

Во Турција има 3,6 милиони сириски бегалци. Приливот на мигранти од Турција во Европа значително опадна по постигнатиот договор во 2016 година помеѓу Анкара и ЕУ.  

Европските земји жестоко ја критикуваа операцијата што Турција ја започна вчера во северо-источна Сирија против курдските сириски борци, кои Анкара ги смета за терористи, поддржани од Западот, бидејќи на нив се гледа како впечатлива тупаница против екстремистите на Исламската држава.

„Никогаш не сте биле искрени. Сега тие велат дека ќе ги блокираат трите милијарди евра (ветени на Турција според договорот за мигранти). Дали некогаш сте го запазиле ветувањето што ни беше дадено? Вие не!“, Рече тој во пораката до Европејците.

Турскиот претседател зборуваше и за судбината на странските припадници на Исламската држава, држени во затвор од курдските сили, а каде ќе одат тие, пред сè сезасегнати во Европа.

„Ќе го направиме она што е неопходно со затворениците од Исламската држава. Ние ќе ги задржиме оние што треба да останат во затвор,а другите ќе ги вратиме во своите држави на потекло доколку прифатат“, рече Ердоган.

Портпаролот на Ердоган вчера ги повика европските земји да си ги вратат своите граѓани , она за кое што не се подготвени.  

Ердоган рече дека Турција воопшто не ги таргетира „Курдите“, изјавувајќи дека офанзивата била против курдските борци.  

„Она што се обидуваме да го направиме е да спречиме создавање терористички ентитет на нашата јужна граница“, рече Ердоган.  

Тој рече дека Турција многу скоро ќе расчисти „темни облаци над сирискиот народ во последните осум години“ ,од Минбеж, сириски град на 30 километри од турската граница, до ирачката граница.

Ердоган исто така рече дека „109 терористи“ се убиени од почетокот на офанзивата вчера, а други се ранети или се предале.  

Тој, исто така, се спротивстави на Саудиска Арабија и Египет, главниот регионален ривал на Турција, за критикувањето на офанзивата во Сирија.  

„Саудиска Арабија прво нека се погледне во огледало. Десетици илјади луѓе загинаа во Јемен“, рече Ердоган.

Офанзивата на Саудиска Арабија во таа земја против бунтовниците  Хути трае од 2015 година.  

На египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси, Ердоган му порача да молчи, затоа што тој е „убиецот на демократијата“ во неговата земја.

Related posts

Leave a Comment