Свет

Ердоган се согласи со Путин дека житото од Украина не оди во сиромашните земји туку дека западот го присвоило за себе

Putin and Erdogan discuss regional and international issues - Prensa Latina

Турскиот претседател Таип Ердоган се согласи со рускиот лидер Владимир Путин дека украинското жито не оди во сиромашните земји, како што беше планирано во договорот во Истанбул, туку во Европа.

„Има одложувања во врска со снабдувањето со руско жито на светските пазари. За да го надминеме ова, опширно ќе разговараме на оваа тема со почитуваниот господин Путин во Самарканд. Нашите очекувања се дека снабдувањето со руско жито на пазарите ќе започне побрзо. дека се доставуваат до земјите на кои им е потребно“, рече Ердоган на прес-конференција во Хрватска.

Ердоган зборуваше и за плановите да се разговара за спроведувањето на договорот за жито со Путин на маргините на самитот на ШОС на 15-16 септември.

Претходно, за време на говорот на Источниот економски форум, Путин рече дека Западот сурово ги измамил африканските земји со залихи на храна.

„Ако ја исклучиме Турција како земја посредник, тогаш практично целото жито што се извезува од Украина не се испраќа во земјите во развој и најсиромашните, туку во земјите на Европската унија “, истакна рускиот лидер.

Така, Западот ги „измами и грубо ги фрли“ најсиромашните земји со снабдување со украинско жито. Но, Русија ќе продолжи со својата работа за да се постигнат целите, рече Путин. Тој исто така рече дека Руската Федерација ќе инсистира извозот на жито од Украина и извозот на руска храна да имаат позитивно влијание на светските пазари.

Судејќи според податоците на сајтовите за следење, само 8% отишле во навистина гладни земји, а најголеми добитници беа Турција и Шпанија. Италија и Холандија постигнаа пристојна понуда. Романија пресретна пет пловни објекти. Дури и Јужна Кореја се снабди со пченка. Кина, некогаш најголемиот увозник, сега доби само три пловила. Товарот, приближно повеќе од 100 илјади тони, го примија само три земји кои можат да се припишат на листата на навистина сиромашни – Египет, Иран и Индија. Излегува дека најмалку половина од житото било испратено во земјите на НАТО.

На 3 септември, Путин и Ердоган телефонски разговараа за спроведувањето на „ договорот за жито “ склучен во Истанбул .

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!