Свет

Ердоган: Турција нема да испрати противвоздушен систем С-400 во Украина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска категорично ја отфрли можноста Турција да испрати системи за воздушна одбрана С-400 од руско производство во Украина.

Турскиот лидер им рече на новинарите кои се враќаа од состанокот на НАТО во Брисел дека неговиот став за рускиот одбранбен систем е непроменет и дека таков трансфер нема да се случи, објави телевизијата Хабертурк .

Во декември 2020 година, Соединетите Држави воведоа санкции за турската одбранбена индустрија за купување на системот С-400 и ја исфрлија Анкара од програмата за стелт борбени авиони Ф-35, во која Турција беше вклучена и како производител и како купувач. Анкара тогаш рече дека мерките се неправедни и дека следат ефикасна и поевтина опција. НАТО соопшти дека таквото купување е некомпатибилно со политиката на алијансата за интегрирање на вооружените системи и изрази загриженост дека руските системи би можеле да ѝ дадат на Москва увид во технологијата и движењата на ловецот Ф-35.

Ројтерс минатата недела објави, според неколку американски извори, дека САД неформално разговараат за идејата Турција да ги пренесе своите системи С-400 на Украина. Имено, Украина во голема мера се потпира на руската и советската воена опрема бидејќи украинската армија во голема мера е подобро обучена да го користи ова оружје и покрај огромниот прилив на оружје од Западот од почетокот на војната пред еден месец. Во замена за трансферот од Турција, предложи Ројтерс , САД ќе ги укинат санкциите и ќе го укинат укинувањето на учеството на Турција во развојот и купувањето на авиони Ф-35.

 

 

Запрашан за овие извештаи денес, Ердоган негираше дека идејата некогаш официјално се појавила и за Вашингтон рече: „Сè што прават е да предизвикуваат возбуда“. Сепак, турскиот претседател додаде дека разговорите со Вашингтон за купување нови авиони Ф-16 се одвиваат добро. Тој рече дека се надева оти разговорите наскоро ќе дадат резултати. Ердоган рече дека на состанокот на НАТО со францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги разговарал и за можноста за купување на ракетни одбранбени системи САМП/Т од француско-италијанскиот конзорциум Еуросам.

Related posts

Leave a Comment