Свет

Ердоган: „Фашистичките практики“ против Русите фрлаат сенка врз „легитимната борба“ на Украина.

ЕПА / ЕФЕ / СЕРГЕЈ ДОЛЖЕНКО

„Како што не би ја напуштиле Украина, не прифаќаме практики слични на лов на вештерки против рускиот народ, литература, студенти или уметници“, изјави Ердоган пред Клубот на претставници на владејачката Партија на правдата и развојот во Големото турско национално собрание.

Потсетувајќи дека германската филхармонија од Минхен го отпушти рускиот диригент поради неговата поддршка на рускиот претседател Владимир Путин, Ердоган рече дека таквите „фашистички практики“ фрлаат сенка врз легитимната борба на Украина да им се спротивстави на руските трупи со поттикнување клима на омраза и гнев и извлекување нови непријателства. .

Турскиот претседател ги критикуваше и меѓународните организации дека не преземаат меѓународна акција околу воените зони, особено Советот за безбедност на Обединетите нации.

Ердоган долго ги критикуваше ОН за нивната неефикасност во справувањето со глобалните проблеми и повика на реформи во организацијата.

Во врска со бегалците кои бегаат од војната во Украина, поради извештаите дека некои африкански и азиски бегалци се приведени, Ердоган рече дека начинот на размислување што ги дискриминира угнетените врз основа на нивната религија, национално потекло или боја на кожа нема никаква врска со човештвото или цивилизацијата.

„Турција никогаш не ги означила оние што бегаат од војна и прогон според нивниот јазик, религија или боја на кожа“, нагласи Ердоган.

Турција се грижи за повеќе од четири милиони бегалци, од кои повеќето доаѓаат од Сирија разурната од војна, повеќе од која било друга земја во светот.

Министрите за надворешни работи на Русија, Украина и Турција треба да се сретнат оваа недела во јужното турско летувалиште Анталија, а Ердоган посочи дека Анкара вложува големи дипломатски напори да стави крај на војната во Украина.

Тој рече дека се надева оти средбата, која ќе се одржи во пресрет на тридневниот дипломатски форум во Анталија, ќе ја отвори вратата за траен прекин на огнот во Украина.

Во своето обраќање пред пратениците на АК Партијата, Ердоган зборуваше и за актуелната економска состојба во Турција и мерките што ги презема државата за што поскоро закрепнување по пандемијата COVID-19.

„Турција брзо ќе ги надмине проблемите со кои се соочува во моментов, како што правеше досега“, рече Ердоган.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!