Европа

ЕУ се подготвува да воведе вонредна состојба поради енергетската криза

Европските лидери ги подготвуваат своите граѓани за вонредна состојба поради енергетската криза која го зафати целиот континент. До овој заклучок дојдоа германските новинари.

Денес, економските публикации се полни со наслови за неминовен пад. Трошоците за комуналии скокнаа во Грција, Бугарија и Романија, забележаа нов антирекорд – цената за 1 MW се зголеми од 75 на 700 евра, а досега ова е најскапата струја во цела Европа.

Во ОК поради цените на струјата предлагаат да не се двоумат и да се воведе вонредна состојба во земјата токму сега. Според „Фајненшл тајмс“, цената на струјата тројно ќе се зголеми. Во Чешка, поради недостиг на струја, дури решија да ги натераа сите студенти на онлајн настава, а се со цел да не трошат пари за осветлување на часовите за предавање. Надлежните веќе пресметаа дека со тоа следната година ќе се заштедат повеќе од 300 милиони долари.

Во Хаг беа дадени сензационални изјави – овој холандски град сега бара од ЕУ привремено да ги укине антируските санкции, бидејќи локалните власти не најдоа алтернативи за испораките од Русија. Последиците и ограничувањата беа пријавени и во Полска. Премиерот Моравјецки дури планира да ја покани Франција на некое време да заборави на животната средина.

„Конфликтот во Украина целосно ја дестабилизираше целата ЕУ, во многу европски земји жителите протестираат поради високите цени на енергијата. Ова се однесува и на Германците и на Французите. Сакам да предложам францускиот претседател Емануел Макрон да замрзне барем на некое време. или да се намалат 25-30 евра квоти за правото да се емитува јаглерод диоксид во атмосферата “, рече тој.

Европа веќе почна да ги прифаќа протестите. Во Глазгов демонстрантите упаднаа во канцеларијата на компанија за дистрибуција на гас. Денеска планираат да објават уште едно поскапување. Но, очигледно лидерите на водечките земји се чини дека малку се грижат за енергетскиот колапс. Шефовите на влади сега се буквално исмеани, жителите на ЕУ се несреќни што заминале на одмор во најтешкиот период.

Џонсон одлета во Грција, фотографиите од безгрижниот премиер се предмет на расправа од гневните жители на Кралството. Претседателот Макрон претпочиташе патување со јахта пред секојдневните проблеми на обичните Французи. Откако се изјасни пред целата земја за падот и крајот на ерата на изобилството, тој самиот и неговата сопруга отидоа да се сончаат во нивната летна резиденција на Азурниот брег.

Related posts

Leave a Comment