Македонија

ЖЕНА СО ДВЕ ДЕЦА ВО РАЦЕ ИЗГОРЕ ПРЕД ВРАТАТА НА АВТОБУСОТ НА СМРТТА: Ужасни детали за несреќата во Бугарија

ЖЕНА СО ДВЕ ДЕЦА ВО РАЦЕ ИЗГОРЕ ПРЕД СМРТНАТА АВБУСКА ВРАТА Ужасни детали за несреќата во Бугарија

Жена со две деца во рацете, најверојатно близнаци, изгорела пред вратата на автобусот, јавуваат бугарските медиуми.

Во моментов инспекторите проверуваат дали имало дополнително гориво во автобусот, бидејќи дизелот силно експлодирал, а автобусот работел на дизел.

Бугарија
ФОТО: ЕПА-ЕФЕ / ВАСИЛ ДОНЕВ

Еден од преживеаните патници му рекол на премиерот Зоран Заев дека го разбудила голема експлозија.

Засега е познато дека утрово во 2 часот во автобус на автопатот Струма загинале 46 лица, сите патници се од Република Македонија, а најмногу од Скопје.

0644460540, Бугарија
ФОТО: ДИМИТАР КЈОСЕМАРЛИЕВ / AFP / PROFIMEDIA

Пред местото на несреќата било пронајдено парче гума, кое најверојатно пукнало, по што возачот удрил во заштитната ограда.

Седуммина преживеани од автобусот избегале откако го скршиле стаклото и излегле низ него.

Related posts

Leave a Comment