Свет

Жителите на Доњецк бараат жестоко да им се возврати на украинските сили кои бомбардираат цивилни објекти(ВИДЕО)

Пукајте на сите: жителите на Доњецк кажаа што сакаат милитантите на вооружените сили на Украина

Украинските националисти повторно нападнаа во Централниот округ на Доњецк. Локалните жители му кажаа на воениот дописник на „Известија“, Данил Јемељанов за условите во кои треба да живеат и каква судбина сакаат за милитантите на вооружените сили на Украина.

 

 

Станбена висококатница лоцирана на улица Ватутина бр. 20А е сериозно оштетена откако во нејзина близина паднала артилериска граната истрелана од Вооружените сили на Украина – боева глава на НАТО со калибар 155. Кратерот од гранатата се наоѓа на неколку метри од влезот. Само по среќна околност немаше жртви.

„Беше во шест и пол. Целата куќа се затресе. Потоа се јави соседот и рече дека „паднала“. На четвртиот влез влезе во стан на четвртиот кат “, вели Марија, жителка на Доњецк.

 

 

Таа е сигурна дека е неопходно да се одговори на таквото гранатирање, добро да се одговори.

„Треба да убиете, да убивате. Ние сме мирни луѓе, немаме воени лица. Нема никој овде, нема ништо воено. Мораме да одговориме на ист начин: да вратиме повеќе гранати на другата страна “, изјави Марија.

Јури живее во куќа на улицата Ватутина, во близина на која паднала граната. Неговиот стан се наоѓа на прв кат. Тој за „Известија“ раскажа што се случувало во неговиот стан за време на гранатирањето.

Прво, прозорците беа издувани. Стаклото било исфрлено од ударен бран, а целата маса од парчиња пропаднала право во станот. И така во сите соби.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment