Свет

Жолтите елеци се собраа во Париз за поддршка на Џулијан Асанж

Жолтите елеци одржуваат демонстрации во Париз за поддршка на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, пренесуваат француските медиуми. Настанот започна на плоштадот Биржеваја. Демонстрантите се собраа во поддршка на Асанж, за слобода на говорот и против лажните информации што ги шират француските медиуми.

„Се собираме под прозорците на AFP и BFMTV за да им покажеме дека ги осудуваме сите лаги што ги шират и да ја изразиме нашата поддршка за новинарот Џулијан Асанж. Тој има објавено многу владини документи, вклучително и оние кои се однесуваат на семејството Клинтон, Бајден и Макрон. Се надеваме дека благодарение на јавната поддршка, случајот Асанж ќе може да продолжи напред“, рече учесник на собирот.

На демонстрациите се слушаат и пароли за оставка на францускиот претседател Емануел Макрон, како и за повлекување на Франција од НАТО, ЕУ и еврозоната.

Исто така, од властите се бара да ја запрат испораката на оружје за Украина.

Според агенцијата, дел од присутните скандираат: Макрон, не сакаме војна!

На 10 септември, француските агенции за спроведување на законот приведоа повеќе од 100 луѓе за време на акциите на поддржувачите на движењето „Жолти елеци“.

На 17 јуни, британската министекар за внатрешни работи Прити Пател одлучи да го екстрадира Асанж во САД . На крајот на август, одбраната на основачот на Викиликс поднесе втора жалба до Високиот суд во Лондон против одлуката за негова екстрадиција.

Related posts

Leave a Comment