Свет

„Завршивме на земја, па не клоцаа“: Русинки зборуваа за пеколот кој украинците во Европа им го приредуваат

Од Русите кои живеат во странство, има се повеќе извештаи за агресија, па дури и напади поради специјалната операција во Украина. Се користат интернет малтретирање, тепање и смртни закани. Некои од жртвите веќе поднеле изјави до локалната полиција и конзулатите. RT разговараше со неколку Русинки кои се соочија со овој проблем.

Марина, Италија

 

Марина живее во Италија во последните 16 години, но ова е првпат да се соочи со малтретирање против Русите. Во март, кога една жена објави на социјалните мрежи поддршка на Русија, стотици заканувачки пораки од Украинците стигнаа врз неа.

„Прво, ми пишаа Украинци, кои и самите живеат во Италија долги години, кои ги познавам, со кои комуницирав. Почнаа да дистрибуираат линкови до моите социјални мрежи насекаде во нивните разговори, а потоа оттаму ми дојдоа закани “, вели соговорничката на РТ.

Марина на 5 март се обратила до полицијата во Неапол каде што живее – на тој ден добила порака со смртни закани од синот на нејзиниот сосед од западна Украина. Жената се исплашила за својата безбедност.

„Заканите беа испратени од еден млад човек кој напиша дека знае каде живеам, дека ќе ме најдат и ќе ме убијат. Напишав изјава затоа што ја познавам мајката на овој човек, таа живее во моја близина и навистина знаат каде ми е куќата. Веќе не се само закани на Интернет. Ми напишаа: „Знаеме каде живееш, ќе дојдеме по тебе, ќе те однесеме, ќе те убиеме, нема да ти го најдат телото, ќе те извадиме од градот“, се сеќава жената.

Според неа, првите три изјави во полиција не довеле до ништо. Агенциите за спроведување на законот привлекле внимание на проблемот само кога напаѓачите поставиле летоци со фотографии од Марина и уште една жена во центарот на Неапол. Натписите на фотографиите содржеле ужасни зборови кои повикувале на насилство врз Русинките.

„Друга жена исто така била закачена на плакатите. Таа е Осетијка и не живее во Италија во последните седум години. Не е јасно зошто нејзината фотографија е залепена низ Неапол, Русинката е збунета. „На плакатите со фотографии има натписи на италијански јазик во духот на „парче гомно, ќерко на педофил, убијци, убијци на деца и жени, ако ја сретнете на улица, плукнете и се во лице“ и слично. ”

Самата Марина не знаела ништо за летоците се додека не почнале да и пишуваат Италијанците , кои ги виделе плакатите и биле огорчени од нивната содржина. Тие почнаа да нудат помош, вклучително и правни услуги. Во исто време, локалната полиција конечно го привлече вниманието на ситуацијата – сега добија изјави од Италијанци кои ги виделе летоците на улиците.

„Адвокатот кој се обврза да ми помогне го контактираше нашиот конзулат. Тој вели дека сега ќе биде покренета тужба за кривично дело од висок профил“, објаснува жената.

Марина сака да ги казни луѓето кои и се заканувале. Она што најмногу ја загрижува е тоа што напаѓачите ги пронашле профилите на социјалните мрежи на нејзината ќерка и двегодишната внука, кои живеат во Русија. На жената и се заканувале дека ќе бидат пронајдени и убиени.Според Марина, проблемот со малтретирањето на Русите е акутен во многу европски земји денес. Таа ги повика граѓаните на Руската Федерација кои се соочени со ова веднаш да се обратат до органите за спроведување на законот и конзулатите.

„Завршивме на земја, па не клоцаа“: Русинки зборуваа за нападите на Украинците во Европа

Оксана, Грција

 

Оксана е историчар и туристички водич во Атина, дипломирала на универзитет во Грција и живее тука веќе 20 години. На 24 април група Украинци брутално претепаа жена и двајца нејзини другари на плажата Агиос Космас во Атина. На тој ден Оксана одмараше со друштво на плажата, славеа Велигден. Во близина се наоѓала група Украинци – според Оксана, имало околу триесетина.

Кога друштвото на Оксана, кое се состоеше главно од Руси, веќе почна да се растура, а само три лица останаа на плажата, група Украинци почнаа да викаат во нивна насока: „Слава на Украина!“ Откако еден од придружниците на Оксана возврати: „Слава на Русија!“, толпа од 10-12 луѓе ги нападна.

„Познавав некои од оние кои не нападнаа. Кога нашите момци веќе беа совладани, им викав, се обидов да ги спречам, но на крајот и самата добив удар во главата, се сеќава Оксана. „Во одреден момент, сите тројца бевме на земја, а потоа нѐ клоцаа со нозете.

„Случајни минувачи, дотрчаа, се обидоа да ги влечат оние што не тепаа. Изгубив свест, главата ми беше расцепена. Имав крв насекаде: косата ми беше во крв, облеката ми беше во крв сè до долната облека – цела бев во крв. Кога тие (напаѓачите) го виделе ова, очигледно се исплашиле и тепањето престанало“, раскажува жената.

Кога Оксана дошла при себе, повикала полиција. Истото го направиле и некои минувачи кои биле сведоци на нападот. Истиот ден жртвата напишала изјава во полиција и и било извршено вештачење за евидентирање на повредите.

„Сега се чувствувам подобро, но имам скршена глава, лузна на лицето и голем хематом под и над окото. Во принцип, сликата е ужасна “.

Русинката забележала дека речиси веднаш по инцидентот со неа контактирале вработени во рускиот конзулат во Грција. И била понудена помош и ветување дека ќе го следат напредокот на процесот. Дипломатската мисија за РТ потврди дека ја следи ситуацијата и и понуди поддршка на Оксана кога дознаа што се случило.

„Вработените во конзуларното одделение проактивно ја контактирале жртвата, и понудиле помош, ја советувале за правни прашања. Девојката рече дека поднела пријава во полиција, со неа работел искусен адвокат. Не изразив никакви барања“, велат од конзулатот.

Руските дипломати во Грција додадоа дека амбасадата периодично добива извештаи за провокации, вербално малтретирање и физички напади од страна на Украинците врз руски државјани, сонародници кои живеат во Грција и кои зборуваат руски.

„Невозможно е да се потврди точноста на таквите информации поради фактот што тие доаѓаат од трети лица, без видео или фото снимки, не содржат податоци за имињата на жртвите, местото на инцидентот и слично забележува конзулатот.

Тие ги повикаа сите Руси кои настрадале во странство од агресија на Украинците веднаш да го пријават инцидентот во локалната полиција.

Други жртви

 

Од европските земји редовно се добиваат информации за нови случаи на агресија врз Русите и руско јазичните во последните месеци. Често станува збор за жалби до полицијата и судовите. Така, на 8 април, во шпанска Малага, Русинка со дете во количка била нападната од државјанин на Украина. Жртвата објави видео од прогонот на своите социјални мрежи и контактираше со органите на редот.

На 23 април, руската актерка Агнија Мишченко-Бродскаја, која живее во Италија, на социјалните мрежи изјави дека била нападната од бегалци од Украина. Според неа, причината за тепањето е тоа што таа била „руска Еврејка“. Жената напишала и изјава во полиција.

Кон крајот на март холандската полиција добила изјава од Русинка која објавила дека нејзиниот шестгодишен син бил претепан. Според жртвата, напаѓачите извикувале „Слава на Украина!“ Ана, Русинка која живее во Холандија, раскажала за инцидентот. Жената додаде дека такви акти на агресија се случуваат редовно, а жителите на европските земји кои зборуваат руски не знаат како да се заштитат себеси и своите деца од напади.

Related posts

Leave a Comment