Свет

Загарантиран пораз на противникот: Успешно лансирани ракети „Кинджал“, „Јарс“, „Циркон“, „Калибар“

Под раководство на врховниот командант на руските вооружени сили, Владимир Путин, беше одржана планирана воена вежба на силите за стратешка воздржаност, при што беа лансирани хиперсонични, интерконтинентални и крстаречки ракети.
За време на воените вежби, руските воздушно-космички сили успешно лансираа хиперсонични аеробалистички ракети „Кама“.
Од космодромот „Плесек“ лансирана е интерконтинентална балистичка ракета „Јарс“, која го погоди полигонот „Кура“ на Камчатка.Практично лансирање на копнената крстосувачка ракета Искандер беше одржано на полигонот Капустин Јар во регионот Астрахан.

Бродови и подморници на Северната и Црноморската флота лансираа крстосувачки ракети „Калибар“ и хиперсонични ракети „Циркон“, насочени кон поморски и копнени цели.
Во рамки на вежбите, од Баренцовото Море е лансирана балистичка ракета „Синева“ од нуклеарната подморница „Карелија“, која ја погоди целта на полигонот Кура.
Стратешките ракетни носачи на крстосувачки ракети со долг дострел Ту-95МС погодија цели на полигоните Пембој и Кура.За време на воените вежби беше проверена подготвеноста на силите за извршување на поставените задачи, како и доверливоста на оружјето на стратешките нуклеарни и ненуклеарни сили, соопшти Кремљ.
Сите задачи се реализирани, сите ракети погодија цели, потврдувајќи ги поставените карактеристики, соопшти Кремљ.

Како што беше објавено на веб-страницата на Кремљ, министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, ги информирал претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, за воените вежби на силите за стратешко воздржување. Извештај за содржината на вежбите поднесе и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов.
Лидерите ги следеа вежбите од ситуациониот центар на Кремљ.
Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов, изјави дека целта на маневрите е да се вежбаат акциите на стратешките офанзивни сили за да се нанесе загарантиран пораз на непријателот.

Во вежбите учествуваа силите и средствата на Воено-космичките сили на Русија, Јужниот воен округ, Стратешките ракетни сили, Северната и Црноморската флота.

 

http://

 

http://

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!