Свет

Загина легендарната жена командант на армијата на ДНР Олга Качура (ВИДЕО)

Почина легендарната жена командант на војската на ДНР Олга Качура позната по прекарот Корса. Ова на својот Телеграм канал го објави градоначалникот на Горловка, Иван Приходко.

Тој го нарече денешниот де црн ден за градот и целата ДНР.

“Трагично загина храбра и мудра жена која застана на столбовите на Народната милиција на Доњецката Народна Република. Олга Сергеевна Качура, победничка и непоколеблива Корса!” – се вели во објавата.

Според Приходко, Качура имала титули и титули како „полковник“, „командант на ракетен артилериски баталјон“, „Почесен граѓанин на Горловка“. Тој додаде дека сите овие титули и титули, како и љубовта и почитта на луѓето кон колегите се само мал дел од нејзините заслуги.

Градоначалникот изрази сочувство до семејството Качура.

Олга Сергеевна Качура (Корса) командуваше со дивизијата Град МЛРС во Горловка од 2014 година. Тоа беше единствената артилериска дивизија во Донбас под команда на жена. Качура беше и еден од основачите на Народната милиција на ДНР.

 

 

Related posts

Leave a Comment